Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
E- Rada TRANSMISJA ONLINE

www.netrada-gminaklodzko.pl

Interpelacje/ Wnioski/ Zapytania Radnych Gminy Kłodzko VIII kadencji

___________________________

 

RAPORT O STANIE GMINY ZA 2018 r.

- udział mieszkańców w debacie

___________________________

Wójt Gminy Kłodzko informuje,

że w związku z zamiarem podjęcia czynności kontrolnych na nieruchomościach związanych lub zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, właściciele nieruchomości, którzy nie dokonali obowiązku złożenia stosownej informacji w sprawie podatku od nieruchomości proszeni są do jej złożenie lub dokonania korekty wcześniej złożonej informacji.
Informacja powinna odzwierciedlać stan faktyczny powierzchni budynków, budowli
i gruntów nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Formularze informacji podatkowych można pobrać z BIP Gminy Kłodzko -> poradnik interesanta -> podatki i opłaty lokalne lub w Urzędzie Gminy Kłodzko,
pok. 306, II piętro.

Czyste powietrze

wymiana kotlow grzewczych

Fotowoltaika - Grant

fotow

Wnioski

 

 


alt


 


Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Oświata
Sołectwa
Szukaj
-
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   poniedziałek, środa, czwartek, piątek

   w godz.: 7.30 - 15.30

   wtorek w godz.: 8.00 - 16.00

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30




SZALEJÓW GÓRNY

www.facebook.com/szalejow.gorny?fref=ts

 

DANE STATYSTYCZNE

Powierzchnia: 1 196 ha

Liczba mieszkańców: 844 (stan na 31.12.2017 r.)

Sołtys: Teresa Biel-Lutosławska, tel. 609 687 135

Samorządowy koordynator wsi: Mirosław Jurewicz, tel. 74 647 41 39

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi: dyrektor Marta Lutosławska, tel. 74 662 90 91
Filia Biblioteki Publicznej: Monika Fedak, tel. 74 868 71 28

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jerzego: Proboszcz – ks. Grzegorz Todorowski, tel. 74 868 71 29
Koło Gospodyń Wiejskich: przewodnicząca Łucja Wiśniewska, tel. 74 868 71 44

Ochotnicza Straż Pożarna: Prezes Agata Kwinta

Artystka ludowa: Teresa Biel-Lutosławska

 

OKIEM MARKA PERZYŃSKIEGO

 

Więcej…

Gotyckie opłakiwanie

Mało który samochód mknący ruchliwą szosą Kłodzko-Kudowa Zdrój zatrzymuje się w Szalejowie Górnym, a szkoda, bo zachował się tutaj wielki skarb kulturowy gotycka drewniana Pieta z około 1420 roku, przechowywana w kościele pw. św. Jerzego. Jest to typowa świątynia obronna, z zachowanym potężnym murem i strzelnicami. W jej pobliżu stoi wysoka kolumna, na której umieszczono zbarokizowaną kamienną kopię tutejszej Piety, czyli figury Matki Boskiej Bolejącej z ciałem zmarłego Syna na kolanach.

Skoro kolumna ta powstała na początku XVIII wieku, to znaczy, że kult maryjny musiał być tutaj wciąż silny. Jeśli przyjrzymy się jej bliżej, zobaczymy na kapitelu wyryte: dzban, gwoździe, młotek i bicz, czyli narzędzia Męki Pańskiej (motyw Arma Christi). Na cokole umieszczono łaciński napis mówiący, że ta „kolumna należy do Łaskawej, Boleściwej Matki i została przez wierzących czcicieli Maryi z powodu ślubowania wzniesiona, którzy uciekają się do niej i szukają u niej pomocy”. Mamy więc do czynienia z typową kolumną wotywną. Jest to jeden z dowodów na to, że kościół w Szalejowie Górnym był kiedyś znanym miejscem pielgrzymkowym. Kultem cieszyła się właśnie gotycka Pieta, będąca jedną z najstarszych rzeźb gotyckich w drewnie na świecie. Kościół w Szalejowie Górnym powstawał w kilku etapach. Pierwszy, drewniany z 1269 roku, zastąpiono gotyckim w drugiej połowie XIV wieku. Zbarokizowano go w latach 1682-83. Charakter obronny nadano mu w XV wieku. Była to konieczność, choćby z powodu najazdów husyckich. Mur obronny zachował się w dobrym stanie prawie w całości. W jego południowej części widnieją nawet ślady ganku straży oraz strzelnice szczelinowe, przez które można było oddawać strzały. W tej samej części w murze wznosi się gotycki, piętrowy budynek bramny z ostrołukowym przejściem. Druga brama (służąca też jako dzwonnica) z 1682 roku z gotyckim dzwonem z 1354 roku, wznosi się od strony zachodniej. W jej mur od strony dziedzińca kościelnego, nad przejściem, wmurowano fragment gotyckiej wimpergi z głową Chrystusa (forma veraikonu). Do dzwonnicy przylega dawna kaplica nagrobna z zespołem ciekawych epitafiów dawnych panów tych ziem. Widoczny z daleka kościół był zawsze swoistym punktem orientacyjnym. Zatrzymywali się tutaj na popas podróżni, udający się w kierunku znanych miejsc uzdrowiskowych ziemi kłodzkiej (bardzo blisko stąd do Polanicy Zdr.). Jedno ze źródeł naturalnej wody mineralnej (szczawa wodoro-węglanowo-wapniowo-sodowa), zwane dawniej „Victoria”, znajduje się zresztą na terenie Szalejowa Górnego, ale nie jest eksploatowane. Turyści zatrzymywali się tutaj najpierw w starej karczmie, a potem w dwóch zajazdach. Skoro zaś były postoje, musiała być i kuźnia, której budynek zachował się do dzisiaj.

 

Na podstawie „Przewodnika dla dociekliwych. Gminy Kłodzko skarby i osobliwości” autorstwa Marka Perzyńskiego.

 

Więcej…

Oryginalna Pieta z Kościoła w Szalejowie Górnym

Więcej…

Kolumna zwieńczona zbarokizowaną kamienną kopią Matki Boskiej Bolejącej z ciałem zmarłego Syna na kolanach

Więcej…

Kartka pocztowa z około 1915 roku: widok ogólny wsi oraz dawny zajazd

Więcej…

Więcej…

 



Z piosenką i humorem – Szalejów Górny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Matusz   
wtorek, 08 marca 2016 15:02

Więcej…Czy nam się to podoba czy nie, Dzień Kobiet swoich sympatyków ma, a na pewno w Gminie Kłodzko. Z okazji tego święta – jak co roku - w Szalejowie Górnym odbyło się spotkanie z udziałem zespołów śpiewaczych i przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich. Była piosenka, humor, domowe wypieki i oczywiście życzenia i kwiaty od panów: wójta Stanisława Longawy i przewodniczącego Rady Gminy Kłodzko Zbigniewa Tura.

Poprawiony: wtorek, 08 marca 2016 21:01
Więcej…
 
„Dzień Szalejowa Górnego” PDF Drukuj Email
środa, 19 września 2012 11:04

Więcej…8 września w Domu Ludowego w Szalejowie Górnym i na terenie wokół odbyła się impreza integrująca mieszkańców oraz promująca ideę Odnowy Wsi Dolnośląskiej pod nazwą „Dzień Szalejowa Górnego”. Organizatorami było Towarzystwo Miłośników Szalejowa Górnego i  Dolnego oraz Rada Sołecka Szalejowa Górnego. Przybyli zainteresowani goście
i mieszkańcy. Rozstrzygnięto konkurs na „Wizję artystyczną Szalejowa Górnego”- zwycięzcą okazał się autor wierszy o Szalejowie Górnym pan Wiesław „Wiech” Brukiewa. Zwyciężczynią konkursu wiedzy o naszej wsi została pani Lidia Szewców. Pani Lidia była najlepsza także w konkursie na najciekawszą rymowankę o Szalejowie Górnym. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla małych i dużych – koncert wiolonczelowy p. Timoth’ego Imlay’a, występy zespołów „Jarzębinki i Batiary” i „Folkowe babki” z Roszyc, układanie puzzli z obiektami znajdującymi się na terenie naszej wsi, warsztaty plastyczne, konkurencje sportowe, malowanie twarzy, kawiarenka, pyszności z grilla. Wystawa pt. „Poznaj miejsce, w którym mieszkasz” poświęcona historii Szalejowa Górnego cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem. Na zakończenie w Domu Ludowym odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „pAW”.
„Dzień Szalejowa Górnego” zachęcił mieszkańców do włączania się w działania na rzecz odnowy wsi. Kolejnym zadaniem projektu opracowanego w ramach „Odnowy wsi dolnośląskiej” jest wykonanie tablicy informacyjnej  z mapą i numerami budynków wsi.
członkini T.M.Sz.G.i D. – Marta Lutosławska

Więcej…Więcej…



 

 

 

 

 

 

Impreza współfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach inicjatywy „Odnowa Wsi Dolnośląskiej”,
zadanie: „Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi”

Więcej…Więcej…

Poprawiony: środa, 19 września 2012 11:18
 


Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash



Stara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer

01.jpg






s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com