Punkt Widokowy na Przełęczy Droszkowskiej - przełęcz położona jest na wysokości 510 m n.p.m., w zachodniej części Gór Złotych. Przechodzi przez nią droga lokalna Jaszkowa Dolna – Droszków – Trzebieszowice. Przełęcz stanowi obniżenie pomiędzy Ptasznikiem (719 m n.p.m.), a Sowińcem (610 m n.p.m.). W rejonie tego obniżenia położona jest wieś Droszków.
Punkt widokowy Kukułka - położony jest na wysokości 445 m., skąd rozpościera się przepiękny widok na pobliskie pasma m.in. Gór Stołowych. Na szczycie punktu znajduje się Zajazd "Kukułka".
Wieża widokowa na Wapniarce - wieża wybudowana została w 2010 r., na wzniesieniu o wysokości 532 m n.p.m. w Masywie Śnieżnika – Krowiarkach. Na szczycie Wapniarki stały wcześniej dwie wieże widokowe, wzniesione przez Niemców. Obie jednak zostały zniszczone. Pierwszą wieżę widokową wybudowano w roku 1889 r., była to wieża drewniana, która w 1925 r. została zniszczona przez piorun. W tym samym roku dzięki Kłodzkiemu Towarzystwu Górskiemu wieża została odbudowana. Jednak rozpadła się od uderzenia pioruna w latach 70. XX wieku. W kwietniu 2010 r. została zakończona budowa kolejnej, trzeciej wieży, również drewnianej.
Wieża rycerska – Żelazno – wieża leży w centrum niewielkiej wioski Żelazno w Kotlinie Kłodzkiej. Powstała ona prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku, za sprawą Jakuba Ruckera. Jest to murowana gotycka wieża zbudowana z łamanego kamienia. Powstała ona na planie kwadratu o bokach 6,5 x 7 metrów. Wieża ma cztery kondygnacje i nakryta jest dachem siodłowym. Podczas II wojny światowej w murach wieży w Żelaźnie mieścił się niewielki niemiecki obóz pracy przymusowej. Pracowało tu około 20 więźniów różnych narodowości, m.in. z Polski, Francji oraz Anglii. Po wojnie, po generalnym remoncie, średniowieczną wieżę udostępniono harcerzom, a dziś wieża pozostaje w rękach prywatnych i niestety nie jest dostępna dla turystów.
Punkt widokowy na Huberku - Święcko
|
|