że w związku z zamiarem podjęcia czynności kontrolnych na nieruchomościach związanych lub zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, właściciele nieruchomości, którzy nie dokonali obowiązku złożenia stosownej informacji w sprawie podatku od nieruchomości proszeni są do jej złożenie lub dokonania korekty wcześniej złożonej informacji. Informacja powinna odzwierciedlać stan faktyczny powierzchni budynków, budowli i gruntów nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
Formularze informacji podatkowych można pobrać z BIP Gminy Kłodzko -> poradnik interesanta -> podatki i opłaty lokalne lub w Urzędzie Gminy Kłodzko, pok. 306, II piętro.
Powierzchnia: 722 ha Liczba mieszkańców: 195 (stan na 31.12.2017 r.) Sołtys: Daniel Kaźmierczak, tel. 74 868 52 32 Samorządowy koordynator wsi: Daria Habiak, tel. 74 647 41 33 Opiekun świetlicy: Daniel Kaźmierczak, tel. 74 868 52 32
Koło Gospodyń Wiejskich: przewodnicząca Józefa Motyka Kościół św. Mikołaja (Parafia Stara Łomnica): Proboszcz - Ojciec Józef Kuciński, tel. 74 812 10 35
OKIEM MARKA PERZYŃSKIEGO
Jesienne krokusy
To jedna z najpiękniejszych wsi na terenie dawnego hrabstwa kłodzkiego, a jednak turyści zaglądają tutaj rzadko. Pewnie dlatego, że leży na uboczu. Najlepiej przyjechać tutaj jesienią, gdy czerwienią się głogi, mienią złotem spadające liście i kwitną zimowity, do złudzenia przypominające krokusy.
Ci, którzy widzą je po raz pierwszy, nie mogą się zwykle nadziwić. Myślą, że przyroda sfiksowała i krokusy zakwitły drugi raz jesienią. Lepiej ich nie zrywać. Nie tylko dlatego, że są bardzo rzadkie i pod ścisłą ochroną, ale i… zawierają toksyczne alkaloidy. Należą do liliowatych do tej samej rodziny co m.in. tulipany i lilie. Zimowity kwitną przy drodze, która prowadzi ze Starkowa do Starej Łomnicy i dalej w kierunku Polanicy. Rozciągają się stąd piękne widoki na Góry Bystrzyckie. Przy tej samej drodze, już w Starkowie, można obejrzeć około 150-letnią chałupę wieńcową. Domy takie były kiedyś dla tego regionu typowe, a obecnie to już – niestety – wielka rzadkość. Na szczęście na terenie gminy Kłodzko jest ich jeszcze trochę. Nieco dalej widnieje ciąg wielkich zabudowań z potężnym budynkiem bramnym. Z prawej strony sporego dziedzińca stoi wciąż dwór z klasycystycznym szczytem. Obok, niejako „przylepiona” do niego, znajduje się powozownia. Obiekty te to dawny dwór sołtysi, potem folwark i dwór jezuitów. Starków w ogóle miał kiedyś „szczęście” do kleru. Od 1350 roku, gdy arcybiskup Narost z Pardubic kupił tutaj ziemię dla klasztoru najpierw augustianów, a potem jezuitów do 1782 roku! Nic dziwnego, że bardzo dbano o miejscowy kościół obecnie filialny. Jego wystrój należał jeszcze niedawno do najciekawszych na ziemi kłodzkiej. Zmieniło się to, gdy odwiedzili go złodzieje. I tak jednak warto go obejrzeć. Należy do grupy tzw. inkastelowanych (obronnych) świątyń ziemi kłodzkiej. W murze zachowały się nawet okienka strzelnicze. Na teren kościoła, otoczonego cmentarzem, prowadzi brama zwieńczona kamiennymi, barokowymi figurami św. Mikołaja patrona tej świątyni i św. Jana Nepomucena. Przed wysokim, ciekawym z architektonicznego punktu widzenia murem zbudowanym z miejscowego kamienia, stoi od strony wsi piaskowcowy krucyfiks z około 1750 roku. W Starkowie jest jeszcze kilka innych i starych krzyży oraz kapliczek, ale najcenniejsza to niepowtarzalna znajduje się przy drodze do Starego Wielisławia. Na wysokiej, kamiennej kolumnie, zachowała się kamienna figura przedstawiająca Matkę Boską Bolesną z sanktuarium w Starym Wielisławiu. Jadąc w kierunku Starego Wielisławia śródleśną drogą spotkamy jeszcze kilka kapliczek poświęconych Matce Boskiej Wielisławskiej każda jest inna. Ostatnia stoi tuż przed wejściem do sanktuarium w Starym Wielisławiu. Do Starkowa 360-390 m n.p.m. najłatwiej dojechać od strony Krosnowic. A warto. Po drodze czekają nas niezapomniane widoki. Starków czeka wciąż na swe odkrycie.
Na podstawie „Przewodnika dla dociekliwych. Gminy Kłodzko skarby i osobliwości” autorstwa Marka Perzyńskiego.
5. rocznica współpracy transgranicznej miejscowości Starków (Pl) i Libel (Cz)
Wpisany przez Dominika Ferenc - Macherzyńska
poniedziałek, 10 listopada 2014 15:55
Dnia 8 listopada br. odbyła się 5. rocznica współpracy transgranicznej miejscowości Starków (Pl) i Libel (Cz) w której udział wzięli: Wójt Gminy Kłodzko – Stanisław Longawa, Przewodniczący Rady Gminy Kłodzko – Zbigniew Tur, Starosta miasta Libel – Božena Šedová, sołtys wsi Starków – Daniel Kaźmierczak oraz mieszkańcy współpracujących miejscowości.
W ramach projektu „Łączy nas tradycja” mieszkańcy wsi Starków brali udział w zawodach wędkarskich w miejscowości Libel Republika Czeska. Niestety wynik zawodów nie był zadowalający dla strony polskiej. Jednym z elementów spotkania był rozgrywany w drużynach mieszanych mecz piłki nożnej, który rozgrzał zarówno stronę polską jak i czeską co spowodowało że przy wspólnym biesiadowaniu zagorzale obejrzano mecz Polska – Czechy. Oczywiście dla strony żeńskiej przygotowano warsztaty florystyczne co wywołało duże zainteresowanie sztuką układania kwiatów. Dwudniowe spotkanie zakończono zwiedzaniem zamku Opoczno. (Czeski Wawel) W 1813 roku odbywały się w zamku narady cara rosyjskiego Aleksandra I, króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III i austriackiego ministra spraw zagranicznych Metternicha przeciwko Napoleonowi. W pałacu udostępniono do zwiedzania wnętrza historyczne. Galerię pałacową z dziełami włoskich, holenderskich i czeskich mistrzów, bibliotekę zamkową liczącą ponad dwanaście tysięcy ksiąg oraz zbrojownię z jedną z najbogatszych kolekcji broni w Republice Czeskiej, gdzie pomieszczona jest broń pochodząca z okresu od czasów antycznych aż do XIX wieku. Polecamy i zapraszamy do odwiedzenia osobiście tego magicznego zamku. Sołtys wsi Starków Daniel Kaźmierczak.
Starków jest miejscowością, gdzie mieszkańcy wykazują się dużą aktywnością. Sami potrafią zorganizować sobie zajęcia, dzięki którym wzrasta integracja wśród mieszkańców. Młodzież ze Starkowa zamiast siedzieć przed komputerem, woli zorganizować sobie czas w przyjemniejszy, aktywny sposób. Jest to zachowanie godne naśladowania, tym bardziej że inicjatywy przez nich podejmowane wpływają na kultywowanie polskich tradycji.
Położony w północnej części Republiki Czeskiej Mikroregion Rychnovsko od wielu lat jest bliskim partnerem Gminy Kłodzko. W ramach tego partnerstwa, sołectwa obu gmin współpracują ze sobą organizując spotkania i wymieniając się doświadczeniami. Na takie właśnie spotkanie we wtorek, 26 lipca do czeskiego Libela pojechała delegacja ze Starkowa wraz z sołtysem Danielem Kaźmierczakiem.
W Starkowie z inicjatywy młodych mieszkańców pomalowany został lokalny przystanek autobusowy. Z pomocą dzieci uczestniczących w półkolonii posadzono również kwiaty. Okolice przystanku upiększono z okazji przejęcia przez Polskę przewodnictwa w strukturach Unii Europejskiej. Promocja naszej prezydencji poprzez społeczną pracę jest inicjatywą samych dzieci. Gratulujemy pomysłu!
W ubiegłą niedzielę, 10 czerwca w Starkowie odbył się piknik rodzinny pod hasłem „Zdrowy tryb życia”. Gościem specjalnym zorganizowanej przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich imprezy był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Jakub Szulc.