Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
E- Rada TRANSMISJA ONLINE

www.netrada-gminaklodzko.pl

Interpelacje/ Wnioski/ Zapytania Radnych Gminy Kłodzko VIII kadencji

___________________________

 

RAPORT O STANIE GMINY ZA 2018 r.

- udział mieszkańców w debacie

___________________________

Wójt Gminy Kłodzko informuje,

że w związku z zamiarem podjęcia czynności kontrolnych na nieruchomościach związanych lub zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, właściciele nieruchomości, którzy nie dokonali obowiązku złożenia stosownej informacji w sprawie podatku od nieruchomości proszeni są do jej złożenie lub dokonania korekty wcześniej złożonej informacji.
Informacja powinna odzwierciedlać stan faktyczny powierzchni budynków, budowli
i gruntów nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Formularze informacji podatkowych można pobrać z BIP Gminy Kłodzko -> poradnik interesanta -> podatki i opłaty lokalne lub w Urzędzie Gminy Kłodzko,
pok. 306, II piętro.

Czyste powietrze

wymiana kotlow grzewczych

Fotowoltaika - Grant

fotow

Wnioski

 

 


alt


 


Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Oświata
Sołectwa
Szukaj
-
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   poniedziałek, środa, czwartek, piątek

   w godz.: 7.30 - 15.30

   wtorek w godz.: 8.00 - 16.00

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30




BAJECZNA NOC Z ANDERSENEM PDF Drukuj Email
poniedziałek, 23 kwietnia 2012 07:10

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_23kwietnia_and.jpgDawno, dawno temu w Boguszynie wyrosło piękne i dorodne drzewo gruszy. Pewnego razu przejeżdżał tędy bogaty książę i zatrzymał się pod drzewem, by odpocząć. Tak mu się spodobała ta okolica, że postanowił wybudować tu niewidzialny zamek, dla niewidzialnych postaci z bajek. W XXI wieku przejeżdżała przez Sudety Środkowe zamożna pani Danusia. Zatrzymała się przy dawnym szlaku bursztynowym, a widoki Boguszyna zainspirowały ją do wybudowania w kotlinie kłodzkiej hotelu dla małych i dużych dzieci, które kochają bajki. Odtąd odbywają się tu bajeczne spotkania najmłodszych \ Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko\.

W ostatni weekend marca 2012 roku w restauracji Pod Dobrą Wróżką hotelu METRO w Boguszynie zatrzymał się duński bajkopisarz H.Ch. Andersen, w osobie  Pana Stanisława Longawy, Wójta Gminy Kłodzko. Tę wizytę miał zapisaną w swoim bajko kalendarzu już od ubiegłego roku, kiedy to w zamku w Żelaźnie z wróżką z nadmorskiego kraju wprowadził dzieci do świata baśni. I tak to się zaczęło…

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_23kwietnia_and1.jpgPod hotelowe bramy zajechały bajkobusy z księżniczkami i książętami z Polski i Czech, dziewczynkami z zapałkami i kopciuszkami, piratami i kominiarczykami, ołowianymi żołnierzami i cesarzami. Było ich wszystkich ze 120, albo jeszcze więcej. Każda stylizacja była inna, a od tajemnic dymiło się w kominie. Wróżka Alin zapisała wszystkich do swojego zaczarowanego świata. W asyście tureckiej księżnej Stanis na salony wkroczył Andersen i rozpoczął nocne bajanie… Wszystkich małych i dużych gości powitała czarodziejka Mario, która z wielkimi honorami przedstawiła m.in. księcia z Podzameckiego pałacu Zbigniewa Tura, przewodniczącego Rady Gminy Kłodzko, ambasadorów z wielu królestw europejskich w osobach pani Wandy Piotrowskiej-radnej Gminy Kłodzko oraz Krzysztofa Pindrala-dyrektora Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili również przyjaciele Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w osobach pani Danuty Chudzińskiej – prezesa Hotelu Metro, Elżbiety Kuryś-dyrektora hotelu, Edyty Sutor z Gorzuchowa, Dagmary Łastowskiej z Wojborza, Romy Szczerbień z Krosnowic, Kazimierza Adamajtisa z Ołdrzychowic Kłodzkich, Czesława Korpyty – sołtysa wsi Boguszyn…

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_23kwietnia_and2.jpgA potem bajka pisała się już sama… Nastąpiło otwarcie hotelowego punktu bibliotecznego, nad którym opiekę sprawuje Izabela Mucha z Filii w Wojciechowicach. W galerii twórczości wyeksponowano obrazy namalowane przez panów Kazimierza Adamajtisa i Marka Kopczyka oraz kilkadziesiąt listów napisanych do kochanego pana Andersena po polski i po czesku. Główni bohaterowie bajek zaprezentowali swoje niesamowite stylizacje. Scenę opanowali aktorzy „Kopciuszka 21 wieku” w reżyserii jedynej w swoim rodzaju Dagmary Łastowskiej. Ach, co to był za ślub!  Wszyscy żyli długo i szczęśliwie!

Dobra Wróżka Roma miała tej nocy pełne ręce pracy. I to Ona była temu winna, bo tak oczarowała dzieci, iż zatrzymały się przy zaczarowanym stoliczku na bardzo długo. W ich magicznych dłoniach zagościła radosna twórczość, a jej efektem były twarzowe maski na bal u Królowej Śniegu.

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_23kwietnia_and3.jpgPotem w bardzo wiekowym fotelu zasiadł Hans Christian Andersen i z podziałem na role przeczytał „Dziecię Elfów”.
„Pewna kobieta bardzo pragnęła mieć maleńkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd by je wziąć. Poszła więc do czarownicy i rzekła:
- Tak bym chciała mieć malutkie dziecko. Powiedz mi, co tu zrobić, żebym je miała?
- O, to nietrudno! - odpowiedziała czarownica. - Znajdziemy na to radę. Masz tu ziarnko jęczmienia, ale to nie jest takie zwyczajne ziarnko, które sieją w polu albo sypią kurom na pokarm - zasadź je starannie w doniczce od kwiatów, a zobaczysz, co z tego będzie…”
- więcej szczegółów w każdej bibliotece, dopowiedziała czarodziejka Mario.

A co było dalej? Wszystkie przyjezdne księżniczki wykazały się wiedzą na temat znajomości bajek i sięgały w nagrodę do magicznego worka z prezentami. Czarodziejka Mario b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_23kwietnia_and4.jpgzapomniała o pięknych książętach i otrzymała za to rózgę. Obiecała poprawić się w przyszłym roku. Na kolację w kaloszach szczęścia zaserwowano górę kanapek i łakoci. Kiedy w brzuszkach było już syto… przystąpiono do odczytania najciekawszych listów do Andersena, z dobrymi zakończeniami znanych bajek. Czytali i nagrody \pióra Parker\ otrzymali: Roch Morawski i Aneta Sandłak z Krosnowic, Alicja Płoskoń z Ołdrzychowic Kłodzkich i Angelika Zalewska z Bierkowic. Listy czeskie dojechały w nocy, więc wyniki zostaną ogłoszone przy innej okazji.

O czym można marzyć, gdy ma się zaledwie siedem lat? Czy marzenia w ogóle się na coś przydają? Oczywiście, że tak! Mamy prawo marzyć, niezależnie od wieku. Zaś najmłodsi z nas b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_23kwietnia_and5.jpgmają najpiękniejsze marzenia ze wszystkich! Okazuje się, że nasze nastawienie do świata może nas zaprowadzić tam, gdzie nawet nie śmieliśmy dotrzeć... – w taki oto sposób Marcin Pałasz rozpoczął nocne warsztaty literackie na przykładzie swojej twórczości i napisanych książek. „Wszystko zaczyna się od marzeń” - książka wyróżniona w konkursie na Literacką Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego w 2009 roku zrobiła ogromne wrażenie na dzieciach z Polski i z Czech. Pytaniom nie było końca…

"Historia Złotego Promyczka" wydana w 2007 roku to ciepła, poruszająca historia Złotego Promyczka, dziecka Słońca, które - obdarzone niezwykłym darem Życia - przemierza świat, szukając swojego powołania. Gdy jednak na swojej drodze napotyka dom pełen dzieci, którym nie wolno śmiać się ani bawić, Promyczek zaczyna rozumieć, gdzie jest jego miejsce i co powinien zrobić...

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_23kwietnia_and6.jpg„Ptaś i Miaugosia” zabiera czytelnika do Starego Lasu. Tak starego, że najstarsze drzewa same nie pamiętają już, ile mają lat. Tu żyje Ptaś – mały, ciekawski ptaszek. Tu żyje Miaugosia – duża, leniwa kotka, której panem jest spokojny Leśniczy. Spokój pryska nagle, gdy przez las przejeżdża groźna Pani Minister, której celem życia jest uporządkowanie świata: wybetonowanie wszystkich ulic, wycięcie wszystkich drzew i zamknięcie zwierząt w klatkach. Pani Minister postanawia wyciąć Stary Las i wybudować tu ogromną, dymiącą Fabrykę Papieru. Zwierzęta – słysząc to – uznają, że nie ma innej rady, jak wysłać do Miasta swoich agentów, aby zaradziły złemu. Wybór pada na Ptasia i Miaugosię… którzy najpierw muszą przełamać swoje odwieczne instynkty i nauczyć się ze sobą współpracować.
Czy uda się ich misja?

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_23kwietnia_and7.jpgDialogi Marcina i dzieci tłumaczyła na czeski i polski przesympatyczna Marketa Sergejko z Nahodu i trwały one do późnych godzin…, bo tak było bajecznie.

 

 


Wydarzenie zrealizowano w ramach mikroprojektu „BAJECZNE ANIMACJE KULTURALNE” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007 -2013 „Przekraczamy granice“
b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_23kwietnia_and8.jpg
C.d.n. za rok

 

 

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_23kwietnia_and9.jpg

 

 

 

 

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_23kwietnia_and10.jpg

 

 

 

 

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_23kwietnia_and11.jpg

 

 

 

 

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_23kwietnia_and12.jpg

 

 

 

 

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_23kwietnia_and13.jpg

Poprawiony: czwartek, 26 kwietnia 2012 10:51
 

Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash



Stara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer

01.jpg






s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com