Tegoroczny koncert odbywał się w ramach projektu „Renesans muzyki I. Reimanna w Polsce i w zjednoczonej Europie”, pod patronatem J.E. Biskupa Świdnickiego i Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Trwający jeszcze projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego i Powiatu Kłodzkiego, Wójta Gminy Kłodzko oraz dobroczyńców i środków własnych Towarzystwa Miłośników Krosnowic. Zapraszamy do przeczytania relacji z krosnowickiej edycji Festiwalu, napisanej przez prezesa Towarzystwa Miłośników Krosnowic, radnego Gminy Kłodzko Franciszka Piszczka.
Pośród znakomitej publiczności z Krosnowic i rozległych okolic witano: Jakuba Szulca v-ce Ministra Zdrowia i Posła na Sejm RP, Bogusława Wijatyka Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Starostę Macieja Awiżenia i v-ce Adama Łąckiego, Wójta Gminy Kłodzko Stanisława Longawę, Przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Tura, Ewę Madej - Popiel Dyrektora Biura Administracyjnego w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, Ewę Wróbel z D. O. D. R. we Wrocławiu, v-ce Burmistrza Kłodzka Henryka Urbanowskiego, Radnego Powiatu Huberta Krecha, Radnych Gminy: Edwarda Dąbrowę – sołtysa i v-ce przewodniczącego Rady Gminy oraz Wandę Piotrowską, dyrektora tutejszego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii - Zdzisławę Stańczyk, dyrektora Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko Krzysztofa Matysiaka oraz dyrektora Uzdrowiska Lądek – Długopole Zdrój Zbigniewa Piotrowicza. Z radością witaliśmy licznie przybyłych przyjaciół z czeskiej Javornicy ze Starostą Frantiszkiem Duszankiem na czele. Nie zabrakło mediów - Gazety Prowincjonalnej „Brama” – Krystyny i Mirosława Awiżeń.
Słuchaczom koncertu, a teraz czytelnikom należy się kilka słów o kompozytorze. Z urodzenia obywatel Wambierzyc, z wyboru obywatel Krosnowic, zaś ze względu na dorobek artystyczny - obywatel Europy. We Wrocławiu, gdzie kształcił się w seminarium nauczycielskim, został powołany na kierownika muzycznego seminarium. W okresie studenckim pracował jako nauczyciel w Ołtaszynie na przedmieściu Wrocławia. Od 1843 roku pracował w szkole w Krosnowicach jako kierownik i nauczyciel muzyki, był równocześnie organistą, dyrygentem chóru i orkiestry parafialnej. Jego dorobek artystyczny obejmuje około 800 utworów. Ignaz Reimann jest najbardziej znanym kompozytorem Hrabstwa Kłodzkiego, a jego dorobek artystyczny wnosi wielki wkład dla rozwoju muzyki kościelnej na Śląsku w XIX wieku. Jego utwory cechuje prosta forma muzyczna o charakterze ludowym.
Ten swoisty charakter muzyki stał się wzorem dla chórów, a „Każdy dom kantora jest dla mnie czymś w rodzaju Konserwatorium w danym regionie“. (Fritz Lubrich) a Krosnowice dzięki Reimannowi stały się znanym ośrodkiem kształcenia muzyków kościelnych. Jako wybitny pedagog przygotowywał kandydatów do seminariów nauczycielskich i szkół muzycznych, co zapewniało im dobry start w karierze zawodowej. Przez całe swoje życie cenił sobie Reimann przyjaciół i spotkania w wesołej kompanii. Był dobrym, serdecznym człowiekiem i wspaniałym rozmówcą. Uczniowie często korzystali z jego ogromnej serdecznej gościnności. Wśród grona pedagogicznego ten mały człowiek z wesołym okrągłym obliczem traktowany był jak patriarcha. Powszechnie nazywany był przez wszystkich „ojciec Reimann”, lub "ojczulek”. Nie przywiązywał wagi do gromadzenia dóbr materialnych. W spadku pozostawił potomnym swe dzieła muzyczne dla chórów kościelnych o nieocenionej wartości.
Jako przybysze do Kraju Pana Boga, pielęgnujemy tradycje muzyczne Ziemi Kłodzkiej przez wytrwałe organizowane międzynarodowych festiwali - już od 10 lat, a od 2007 roku, na mocy porozumienia z Sanktuarium Wambierzyckim i Stowarzyszeniem Reimanna w Wambierzycach w dwóch odsłonach: WAMBIERZYCKIEJ w lipcu i KROSNOWICKIEJ w jesieni. W krainie, w której przenikają się kultury trzech narodów nasze działania o charakterze międzynarodowym nie tylko jednoczą Czechów, Niemców i Polaków ale też zakreślają coraz szersze kręgi.
W odsłonie krosnowickiej pięknie zaprezentował się Chór Kościelny z Rychnowa pod kierunkiem Evy Fuksowej w utworach epoki renesansu i baroku: Adama Michna z Otradovic: "Hle přijde Pán", Jacobus Gallus - Handl: "Resonet in laudibus", Bohuslav Matěj Černohorsky: "Laudetur Jesus Christus". Aksamitnie brzmiący Cantate Domino z Nowej Rudy pod batutą Piotra Bałandy po raz kolejny zaskoczył swoim kunsztem w utworach: "Cantigas de Santa Maria" Tomása Luisa de Victoria czy w XVI wiecznym madrygale Pierre'a Passereau, "Il est belle et bon".
Tradycyjnie wystąpił jak zawsze oczekiwany i oklaskiwany filar naszych festiwali - Opolski Chór Kameralny Uniwersytetu Opolskiego pod dyrekcją Mariana Bilińskiego z utworami: Johna Milforda Ruttera "A Clare Benediction", "The Evening Birds", "The Lion Sleeps Tonight", oraz Ennio Morricone "Angele Dei", Ks. Frisina "Jesus Christ You Are My Life". Najstarsze miasto w Polsce, gród na szlaku bursztynowym, z sanktuarium św. Józefa, miejsce urodzin o. Klemensa Kordeckiego, Adama Asnyka, Marii Dąbrowskiej, braci Niemojowskich - „Kaliszan” – opozycji wobec cara Aleksandra I - reprezentował młodziutki, a wspaniały Kaliski Chór Nauczycielski pod batutą prof. Andrzeja Ryłko. Usłyszeliśmy utwory kompozytorów współczesnych: Wielebny James Moore Sr - "An Irish Lessing", Giuseppe De Marzi "Signore delle Crime", Andrzej Koszewski - "Zdrowaś Królewno Wyborna", oraz pieśń andaluzyjską - "Con el vito" – "Żyjmy pełnią życia".
W głównej części koncertu usłyszeliśmy „Pastoral Messe In C” [Christkindlmesse] Ignazego Reimanna w wykonaniu połączonych chórów: z Kalisza, Rychnova, Nowej Rudy i Opola. Chórom towarzyszyła wspaniała orkiestra festiwalowa pod kierownictwem Krzysztofa Bilińskiego, a całością dyrygowali na zmianę prof. A. Ryłko i dr M. Biliński. Ten utwór chóry przygotowywały w ramach warsztatów, które odbywały się w Zamku w Żelaźnie. Piękna, melodyjna, najbardziej znana msza Ignazego Reimanna, dopełniła wspaniały nastrój i atmosferę koncertu.
Muzyka Reimanna piękna i harmonijna zapada głęboko w pamięć, dodaje sił, podnosi na duchu, wyzwala radosne i wzniosłe uczucia. A wszystko to możliwe się stało dzięki wspaniałym wykonawcom, za co serdecznie dziękujemy. Takich koncertów się nie zapomina! To była uczta duchowa, piękne delikatne dźwięki pozwalały oderwać się od pyłów codzienności. Kronika Towarzystwa Miłośników Krosnowic roi się od wspaniałych podziękowań i zachwytów. Wykonawcy i goście otrzymali kopie portretu Ignazego Reimanna autorstwa Katarzyny Pacan. Na zakończenie koncertu wykonawcy, razem z publicznością wykonali „Hymn Ziemi Kłodzkiej”.
Wszystkim wykonawcom, gościom, dobroczyńcom oraz paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, członkom Towarzystwa Miłośników Krosnowic i oczywiście Melomanom składam gorące podziękowania.
Ofiarodawcy i wspierający X Międzynarodowy Festiwal im. Ignazego Reimanna: Christel Kaven, Jakub Szulc, Bank Spółdzielczy w Kłodzku, JESPOL, PERFEKTA, RAPMET, T. i A. Budziwojscy, I. i A. Madejowie, E. i Cz. Pogoda, Rodzina Puk, K. Wład z Córkami, Piotr Bugaj.
Do zobaczenia za rok!
Franciszek Piszczek
Zdjecia: Marek Wieliczko
|