Przy wielkanocnym stole PDF Drukuj Email
środa, 10 kwietnia 2019 06:35

altBaranek, święconka, pisanki, rzeżucha i palmy. Kto był w minioną sobotę (6 kwietnia) w Polanicy-Zdroju, ten widział te wspaniałe dobrodziejstwa, które zdobią wielkanocne stoły w naszych domach, ale nie tylko. Już od 22 lat zdobią również stoły przedstawicieli gmin, którzy biorą udział w Spotkaniach Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej.

W tym roku Koła Gospodyń i członkowie rad sołeckich z całego Powiatu Kłodzkiego zjechali do Polanicy, aby pochwalić się i zaprezentować swoje potrawy, które tak umiejętnie przygotowują. Pomysłowość nie zna granic. Każdy stół wielkanocny był jedyny w swoim rodzaju. Ale od początku.

Jak Państwo pamiętacie, w ubiegłym roku to nasza gmina była gospodarzem tych uroczystości, które obyły się w Krosnowicach. To właśnie tam otrzymaliśmy strusie jajo – symbol nie tylko tej imprezy, ale również i życia. Przez cały rok zajmowało ono honorowe miejsce w gabinecie wójta. Zgodnie z tradycją podczas tegorocznych Spotkań jajo zostało przekazane przez wójta Zbigniewa Tura burmistrzowi Polanicy-Zdroju Mateuszowi Jellinowi. Już dziś wiemy, że za rok powędruje do burmistrza Kłodzka Michała Piszki, ale póki co zaopiekuje się nim Polanica.

Na scenie naszą gminę reprezentowały Śpiewanki ze Starego Wielisławia oraz Zbąszyńscy Seniorzy. I choć Zbąszyń w gminie Kłodzko nie leży, to sercem i duchem jest nam bardzo bliski, ponieważ mieszkają w nim wspaniali ludzie, nasi przyjaciele i partnerzy.

Na 63 suto zastawione stoły 21 należało do nas, a konkretnie do: KGW Wojbórz, KGW Piszkowice, KGW Boguszyn, KGW Ołdrzychowice, KGW Bierkowice, KGW Krosnowice, KGW Jaszkowa Górna, KGW Gorzuchów, KGW Żelazno, KGW Starków, KGW Wilcza, KGW Ruszowice, KGW Stary Wielisław, KGW Wojciechowice, Klubu Seniora Jaszkowa Dolna, Zespołu Ludowego Marzenie Gminy Kłodzko, Rady Sołeckiej Marcinów, Rady Sołeckiej Szalejów Dony, Rady Sołeckiej Szalejów Górny, Rady Sołeckiej Podzamek i Zbąszyńskich Seniorów. To świadczy o naszej aktywności, zaangażowaniu i przywiązaniu do tradycji. Brawo!

Co roku podczas Tradycji Wielkanocnych wręczane są nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane przez różne osoby i instytucje.

Tym razem czeki od wójta w wysokości 300 zł każdy powędrowały do:

KGW Wilcza

KGW Ruszowice

Zespołu Ludowego Marzenie Gminy Kłodzko.

Dodatkowo przewodniczący Ryszard Jastrzębski wyróżnił:

KGW Statków oraz KGW Gorzuchów. Dziewczyny również otrzymały po 300 zł.

Nie sposób nagrodzić wszystkich, ale co roku staramy się systematycznie dostrzec inne koło gospodyń lub radę sołecką.

A z ciekawostek jeszcze Państwu zdradzę, że tym razem do Brukseli jedzie Rada Sołecka Marcinów! Nagrodę ufundowała poseł Lidia Geringer de Oedenberg. GRATULUJEMY pani sołtys Ludwice Golec i całej ekipie z Marcinowa.

Nagrodę rzeczową od senatora Aleksandra Szweda otrzymała Rada Sołecka Szalejów Dolny. Również Krosnowice wyjechały z Polanicy z nagrodą od Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Śmiało można powiedzieć, że z sukcesem zakończyliśmy tegoroczne Spotkania Tradycji Wielkanocnych. Sporo nagród przypadło nam w udziale. Ciekawe co uda się zdobyć za rok. Ale o tym przekonamy się już niebawem, przecież czas szybko leci (niestety)…

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

Poprawiony: środa, 10 kwietnia 2019 07:15