Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
E- Rada TRANSMISJA ONLINE

www.netrada-gminaklodzko.pl

Interpelacje/ Wnioski/ Zapytania Radnych Gminy Kłodzko VIII kadencji

___________________________

 

RAPORT O STANIE GMINY ZA 2018 r.

- udział mieszkańców w debacie

___________________________

Wójt Gminy Kłodzko informuje,

że w związku z zamiarem podjęcia czynności kontrolnych na nieruchomościach związanych lub zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, właściciele nieruchomości, którzy nie dokonali obowiązku złożenia stosownej informacji w sprawie podatku od nieruchomości proszeni są do jej złożenie lub dokonania korekty wcześniej złożonej informacji.
Informacja powinna odzwierciedlać stan faktyczny powierzchni budynków, budowli
i gruntów nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Formularze informacji podatkowych można pobrać z BIP Gminy Kłodzko -> poradnik interesanta -> podatki i opłaty lokalne lub w Urzędzie Gminy Kłodzko,
pok. 306, II piętro.

Czyste powietrze

wymiana kotlow grzewczych

Fotowoltaika - Grant

fotow

Wnioski

 

 


alt


 


Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Oświata
Sołectwa
Szukaj
-
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   poniedziałek, środa, czwartek, piątek

   w godz.: 7.30 - 15.30

   wtorek w godz.: 8.00 - 16.00

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30




Kolejne atrakcje turystyczne na Ziemi Kłodzkiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Bytnar   
piątek, 09 listopada 2018 00:36

altW okresie od sierpnia do października br., grupa uczniów Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, skupiona w nieformalnej grupie „Detektywi Przeszłości”, pod opieką nauczyciela historii Marka Królikowskiego, zrealizowała kolejny projekt mający na celu upowszechnianie wiedzy o zapomnianych pomnikach historii rozsianych po różnych miejscowościach naszego regionu.

Tym razem młodzi odkrywcy skupili swoją uwagę aż na pięciu, sąsiadujących ze sobą miejscowościach w Gminie Kłodzko: Gołogłowach, Bierkowicach, Ruszowicach, Roszycach i Korytowie. Dobór miejscowości, w których młodzi ludzie realizowali swoje działania, nie był przypadkowy. To najstarsze miejscowości naszego regionu, których początki sięgają już XIII w. Projekt „Wielokulturowe dziedzictwo kłodzkich wsi – zabytki, które warto zobaczyć!” był współfinansowany w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – „Wspólnie dla dziedzictwa”. Instytucją użyczającą grupie osobowości prawnej, niezbędnej w tego typu działaniach, była Fundacja „Razem Możemy Więcej” przy Domu Dziecka w Kłodzku.

W ramach projektu zrealizowaliśmy szereg różnorodnych działań – mówi Karina Kapinos, lider grupy. Nasze prace rozpoczęliśmy od przeszukania wszystkich dostępnych źródeł pisanych, pod kątem informacji o zabytkach znajdujących się w interesujących nas miejscowościach. Okazało się, że dotyczyły one niemalże wyłącznie zabytków nieruchomych (pałace w Bierkowicach i Korytowie, kaplica św. Antoniego w Gołogłowach). Z doświadczenia zdobytego w innych, podobnych projektach, wiedzieliśmy, że na naszej drodze napotkamy wiele mniejszych pomników, jak kapliczki i krzyże przydrożne. Niestety jest o nich niewiele wiadomości.

Głównym działaniem projektowym był 4-dniowy obóz wolontariacki obejmujący swym zakresem pięć wspomnianych miejscowości, który miał na celu identyfikację znajdujących się w nich zabytków. W trakcie działania młodzieży udało się zlokalizować i zinwentaryzować (fotografie, opis) aż 55 zabytków, wśród nich wiele o unikatowym w skali regionu charakterze, np. drewniana remiza z 1935 r., czy chałupa wieńcowa z 2 połowy XVIII w. w Ruszowicach, zdobiony figurami z piaskowca budynek bramy wjazdowej do jednego z gospodarstw w Gołogłowach, najstarszy murowany budynek szkoły (z 1815 r.) w Roszycach, rzadko dziś spotykana w regionie malowana kapliczka fasadowa w Korytowie. Dzięki wsparciu mieszkańców udało się poszerzyć zakres informacji o tych obiektach.

Nieoczekiwanym dla nas wyróżnieniem był mail od studia Motion Pikczer z Łodzi, które działając na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, miało przygotować spot reklamowy dla ogólnopolskiego programu „Wspólnie dla Dziedzictwa – mówi Magdalena Wojak, członkini grupy. Radość była tym większa, że nasz projekt został wybrany do tego celu spośród wszystkich podobnych działań realizowanych w tej edycji programu w różnych częściach kraju. Mieliśmy okazję zabawić się w statystów filmowych, a przy okazji wypromować nasz region w Polsce.

Z początkiem października grupa odwiedziła wałbrzyską delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków, gdzie poza poznaniem zadań jednostki, uczestniczyła w warsztatach związanych z opracowaniem kart inwentarzowych obiektów zabytkowych.

Efektem działań projektowych jest m.in. ścieżka edukacyjna (szlak turystyczny) „Śladami zapomnianych zabytków kłodzkich wsi”. W każdej z pięciu miejscowości została zamontowana tablica historyczno-informacyjna przybliżająca jej historię i zabytki, a cały szlak został oznakowany specjalnymi kierunkowskazami. Grupa stworzyła również obudowę merytoryczną dla nowej atrakcji turystycznej w regionie w formie folderów z mapą, przewodnika z opisami zabytków (w języku polskim, czeskim i niemieckim), gry terenowej – Questu oraz filmu promującego szlak i projekt.

Myślę, że realizacja tego typu projektów ma duże znaczenie dla środowiska lokalnego. Po pierwsze kształtuje w młodych ludziach poczucie świadomości i tożsamości lokalnej, co być może będzie miało wpływ na związanie ich przyszłych losów z naszym regionem, małą ojczyzną – mówi Marek Królikowski, opiekun grupy. Po wtóre pozwalają wykształcić wiele praktycznych umiejętności, niezbędnych w dorosłym życiu. Wreszcie nasze działania pozwalają na nowo odkryć dziedzictwo kulturowe regionu, stwarzając turystom odwiedzającym Ziemię Kłodzką alternatywę w doborze form spędzania czasu wolnego dla całych rodzin.

Realizację projektu zakończył cykl spotkań podsumowujących z udziałem zaproszonych gości: w Ruszowicach (22.10), Bierkowicach (23.10), Gołogłowach (25.10) oraz w Korytowie (30.10), w trakcie których miało miejsce rozstrzygnięcie konkursów plastycznych zorganizowanych dla dzieci i młodzieży pt. „Zabytki mojej miejscowości”, prezentowana była wystawa fotograficzna oraz materiały, które powstały w projekcie.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia wielu życzliwych osób i instytucji. Swoje podziękowania grupa kieruje w szczególności do Wójta Gminy Kłodzko i Zastępcy Wójta Gminy Kłodzko, Burmistrza Kłodzka, Dyrektorów: Ośrodka Kultury Gminy Kłodzko, Wodociągów Kłodzkich, Krytej Pływalni, Twierdzy Kłodzkiej, Nadleśnictwa Lądek Zdrój z siedzibą w Strachocinie, Tomaszowi Kobylewskiemu, obecnemu właścicielowi pałacu w Korytowie oraz Tomaszowi Krupie sołtysowi Roszyc.

Detektywi Przeszłości

altaltaltaltaltaltalt

Poprawiony: czwartek, 08 listopada 2018 21:46
 

Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash



Stara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer

01.jpg






s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com