Co roku przychodzi dzień, kiedy to wszyscy stajemy razem, by oddać cześć ICH pamięci… by w ogóle pamiętać. Wśród nas są świadkowie tych wydarzeń i to oni mobilizują społeczeństwo do tzw. „pamięci historycznej”. Po co? Chociażby po to, byśmy już nigdy więcej nie dopuścili, by się one powtórzyły. Nie chodzi tu o budowanie nienawiści, lecz historii, do której często nie przykładamy wagi, która jest gdzieś obok nas…
Również w naszej gminie uczciliśmy dzień 75 Rocznicy Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich (16 lipca).
Tradycyjnie spotkaliśmy się przy pomniku w Parku Strażackim, gdzie wspólnie wysłuchaliśmy przemówień Prezesa Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej Tadeusza Szewczyka, Prezesa Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych w Warszawie Witolda Listowskiego oraz przedstawicieli władz samorządowych. Naszą gminę reprezentowali wicewójt Urszula Panterałka oraz przewodniczący Zbigniew Tur.
Z tegorocznych obchodów najbardziej zapadną w pamięć słowa zastępczyni wójta, która przywołała jedną z wielu makabrycznych scen z filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smażowskiego. Obraz trzyletniego dziecka podpalonego przez oprawców… Właściwie nic więcej nie trzeba mówić…
Druga część obchodów odbyła się w Szkole Podstawowej Reymonta, gdzie wysłuchaliśmy Michała Siekierki w wykładzie pt. „Walka o pamięć, społeczna świadomość a stosunki polityczne pomiędzy Polską a Ukrainą”.
Odpowiedniego klimatu nadawały zespoły Śpiewanki ze Starego Wielisławia oraz Marzenie Gminy Kłodzko.
Organizatorami uroczystości byli:
- Stowarzyszenie Kresowian Ziemi Kłodzkiej
- Starostwo Powiatowe w Kłodzku
- Urząd Miasta Kłodzko
- Urząd Gminy Kłodzko
przy współpracy Kłodzkiego Centrum Kultury oraz Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko.
Wartę honorową przy pomniku pełnili żołnierze 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej.
|