Liderzy wiejscy z Gminy Kłodzko spotkali się w Pałacu Żelazno, na 4 Kongresie Inicjatyw Społecznych (23 marca), by wspólnie podsumować kolejny rok i dowiedzieć się nowych, ciekawych rzeczy związanych z Odnową w naszym regionie i kraju.
Początek spotkania rozpoczął się występem zespołu wokalnego „Śpiewanki” ze Starego Wielisławia, który okazał się prawdziwą niespodzianką tego popołudnia. Nowe aranżacje znanych piosenek folkowych plus niesamowite zaangażowanie wykonawców, spowodowały aplauz publiczności.
Kongres, otworzony przez Wójta Gminy Kłodzko Stanisława Longawę to podsumowanie realizacji dziewiątego już roku uczestnictwa Gminy Kłodzko w Regionalnym Programie Odnowa Wsi Dolnośląskiej. Wójt oprócz podsumowania działalności w programie, zaprezentował szereg wyróżniających się inicjatyw które wpłynęły na rozwój i aktywność mieszkańców.
Niezwykle ciekawą prelekcję pn. „Kształtowanie zieleni z zachowaniem bioróżnorodności” zaprezentowała dr inż. Anna Podolska z Uniwersytetu Przyrodniczego, która uświadomiła zgromadzonym, że nawet indywidualne każdego z nas działania na rzecz przyrody, wpływają znacząco na zachowanie cennych gatunków fauny i flory.
Swój pomysł na rozwój turystyki rowerowej na terenie Kotliny Kłodzkiej przedstawiła Marta Pomorska, właścicielka Mobilnej Wypożyczalni Rowerów w Kłodzku. Zajmuje się m. in. wynajmowaniem rowerów, sprzętu, gadżetów rowerowych, prowadzeniem punktu informacji, a także opracowywaniem sprawdzonych tras rowerowych. Warto dodać, że działalność pani Marty promuje atrakcje turystyczne z terenu całej Kotliny Kłodzkiej.
Po krótkiej przerwie wystąpił Zespół Wokalny Piú Mosso, działający od 2012 przy Filii Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Tworzą go młodzi muzycy, których łączy wspólne zamiłowanie do śpiewania i wieloletnia znajomość. Śpiewają w nim studenci, a także absolwenci różnych uczelni akademickich Wrocławia. Niesamowity klimat oraz wysoki poziom wykonania, dostarczył słuchaczom miłych doznań akustycznych.
Drugą część Kongresu otworzyła prezentacja pn. „Działalność Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko”. Członkowie MRG Damian Jurewicz oraz Mateusz Kubusiak opowiedzieli o jej idei i planach na przyszłość.
Następnie przyszedł czas na przedstawienie inicjatyw z terenu Gminy Kłodzko. Często zastanawiamy się nad potrzebami swojej społeczności lokalnej. W Mikowicach okazało się, że brakuje wspólnego miejsca spotkań. Mieszkańcy postanowili odtworzyć takie miejsce nad stawem – o koncepcji, planach i dotychczas wykonanych pracach opowiedziały, Teresa Macherzyńska – sołtys wsi oraz Magdalena Gargała – mieszkanka Mikowic.
Bierkowice – to miejscowość, w której narodziło się życie społeczne zintegrowane wokół świetlicy wiejskiej. Szereg nowych działań, zajęć, warsztatów oraz pomysłów na przyszłość w swojej prezentacji pn. „Pobudzenie aktywności społecznej miejscowości Bierkowice” przedstawiły radna Łucja Mądro, Anna Ciochoń oraz Marta Baziak.
Ostatni, a zarazem bardzo ciekawy i zajmujący wykład pn. „Izby muzealne na wsi – zatrzymać pamięć” wygłosił mgr Henryk Dumin – etnograf, badacz kultury”. Jak zaznaczył, Kotlina Kłodzka, ze względu na zamieszkującą tu wielokulturową ludność napływową, to jeden z ciekawszych regionów Polski, którego różnorodność dostrzec można w tradycji, symbolach, kulturze, ale też architekturze i krajobrazie. Pozostało jeszcze wiele pamiątek historycznych, które powinniśmy chronić, często nie zdajemy sobie sprawy, że stanowią nie tylko wartość sentymentalną, ale odpowiednio wyeksponowane mogą tworzyć atrakcję turystyczną miejscowości.
Spotkanie podsumował gospodarz i kibic wszystkich inicjatyw mieszkańców – wójt Stanisław Longawa, który podziękował wszystkim prelegentom za wspaniałe i niezwykle inspirujące prezentacje, a uczestnikom za przybycie.
Do zobaczenia na kolejnym Kongresie za rok!
|