Budżet na 2017 rok PDF Drukuj Email
czwartek, 29 grudnia 2016 01:29

altW budżecie na 2017 rok utrzymane są wcześniej obrane kierunki rozwoju gminy. – mówi wójt Stanisław Longawa – Ostateczna liczba zadań inwestycyjnych i ich wartość uzależniona jest ciągle od tempa uruchomienia pomocowych środków z Unii Europejskiej. Martwią mnie opóźnienia w tym zakresie, w szczególności co do braku do tej pory dotacji na budowę świetlic wiejskich i modernizację obiektów kultury. Sytuacja finansowa gminy pozostaje stabilna. Stopniowo spłacane są wcześniej zaciągnięte kredyty i pożyczki, stać gminę na kolejne inwestycje.

Zagrożeniem może być reforma oświaty, która wbrew zapowiadaniom rządu na pewno wygeneruje dodatkowe koszty przez konieczność dostosowania szkół podstawowych na potrzeby tworzonych od września klas siódmych czy koszty odpraw nauczycieli wygaszanych gimnazjów. Ale i z tym, jak z każdym problemem, gmina sobie poradzi. Bo musi sobie radzić. Patrząc na plany na 2017 rok i realia finansowe jestem optymistą. I przede wszystkim zdrowia, szczęścia i optymizmu życzę Mieszkańcom gminy Kłodzko! A materialne aspekty życia może każdy z nas poprawić sumienną, ciężką pracą.

Rada Gminy Kłodzko podczas środowej sesji 21 grudnia br. przyjęła budżet na 2017 rok. Zakłada on osiągnięcie dochodów w wysokości 64 260 728,00 zł, natomiast wydatki zaplanowano na kwotę 61 846 728,00 zł.

Najważniejszymi źródłami dochodów są:

- dochody własne w wysokości 28 943 572,00 zł (45,04%),

- subwencje w wysokości 18 337 734,00 zł (28,54%)

- dotacje z budżetu państwa 16 733 167,00 zł (26,04%)

- dotacje celowe w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz płatności w ramach budżetu środków europejskich w wysokości 5 503 657,00

W zakresie wydatków ogółem największe środki pochłonie działalność w sferze oświaty i wychowania – 20 765 164,00 zł oraz opieki społecznej 19 368 068,50 zł, co stanowi 64,97% wydatków ogółem.

Na inwestycje zostaną przeznaczone środki w wysokości 7 292 350,80 zł tj. 11,72% wydatków budżetowych ogółem.

Projekt budżetu pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa, a także wszystkie komisje Rady Gminy. W głosowaniu 13 radnych było za, 2 wstrzymało się od głosu.

Poprawiony: piątek, 24 lutego 2017 00:45