Międzynarodowa wymiana młodzieży, to nie tylko świetna okazja do zwiedzania innych państw, ale także możliwość poznawania wzajemnych środowisk, warunków życia, kultur i tradycji. Dzięki takim wyjazdom często nawiązują się wyjątkowe więzi i przyjaźnie, które pomagają przełamywać wszelkie bariery i stereotypy. Końcem lipca młodzież z gminy Kłodzko oraz Ivia (Białoruś) wypoczywała w uroczym zakątku naszej kotliny w Ośrodku „Górski Poranek”. Wszystko dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Edukacji Narodowej na realizację projektu pn. „Łączy nas tradycja”.
Pobyt urozmaicały licznie przygotowane atrakcje. Znakomicie zorganizowane warsztaty artystyczne zintegrowały obie grupy. Wszystko za sprawą świetnie przygotowanych instruktorek Dagmary Łastowskiej i Alicji Stefaniak.
Był też czas na poznawanie historii naszego regionu. W Wałbrzychu młodzież zapoznała się z dziejami Zamku Książ i tragicznymi losami jego właścicielki Księżnej Daisy. Zainteresowanie wzbudziły też informacje o planach Adolfa Hitlera wobec obiektu i jego przebudowy w czasie II wojny światowej. W Złotym Stoku odwiedzono Średniowieczny Park Techniki, w którym przygód nie brakowało! Przy zastosowaniu kieratu trzy dziewczyny bez trudu wyciągnęły głaz ważący kilkaset kilogramów, natomiast kilku ochotników uruchomiło bez większego wysiłku koło deptakowe. Niezwykłe emocje wzbudziło przejście przez labirynt strachu oraz spotkanie ze średniowiecznym katem, który ujawnił wszystkie tajniki swojej profesji. Nie mogła zostać pominięta Kopalnia Złota, gdzie przedstawiono metody wydobywania tego cennego surowca, pracę górników oraz opowiedziano fascynującą historię o wynalezieniu arszeniku. Na bogatej liście miejsc, które warto odwiedzić znalazł się również Wrocław, w którym podziwiano Panoramę Racławicką. Pomysłem na dobrą zabawę okazały się warsztaty kulinarne zorganizowane w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko. Zwieńczeniem pobytu był udział w Festiwalu Folklorystycznym „Lato na ludowo”.
Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy. Pocieszeniem jest fakt, że niebawem czeka nas rewizyta. Już początkiem grudnia młodzież z gminy Kłodzko odwiedzi swoich przyjaciół z obwodu Grodzieńskiego na Białorusi, gdzie wspólnie wezmą udział w zajęciach historycznych Śladami Wielkich Polaków: Mickiewicza, Orzeszkowej, Niemena. Podsumowaniem wyjazdu będą warsztaty artystyczne, które zakończą się Festiwalem Młodych Talentów (kolędy śpiewane po polsku).
|