Szansa dla mieszkańców na odnawialne źródła energii PDF Drukuj Email
czwartek, 10 listopada 2016 22:02

altUprzejmie informujemy, że Gmina Kłodzko prowadzi analizę w zakresie zainteresowania mieszkańców realizacją zadań z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE), które mogłyby być finansowane ze środków zewnętrznych. Pozwoli to podjąć decyzję o ewentualnym przygotowaniu projektu i aplikacji w ramach środków Unii Europejskiej.

Celem projektu jest m.in. wsparcie mieszkańców gminy, planujących montaż domowych instalacji energetyki odnawialnej na potrzeby gospodarstwa domowego poprzez stworzenie możliwości uzyskania dofinansowania na zakup i instalację tego typu urządzeń.

Rodzaj mikroinstalacji prosumenckich, które będą przedmiotem projektu:

- panele fotowoltaiczne do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własnego gospodarstwa domowego

- mikroinstalacje prosumenckie.

Zgodnie z RPO WD dofinansowanie takiego projektu może wynieść do 85% kosztów kwalifikowanych projektu.

Do projektu włączone zostaną jedynie osoby fizyczne, która posiadają tytuł prawny do władania nieruchomością zlokalizowaną na terenie Gminy wiejskiej Kłodzko i nie posiadają jakichkolwiek zobowiązań finansowych wobec Gminy Kłodzko.

Planuje się, że do projektu będzie mogło przystąpić ok. 30-50 gospodarstw domowych. Limit wyznaczony jest przez max. kwotę dotacji jaką Gmina zamierza pozyskać na realizację projektu.

Planowane finansowanie:

• udział mieszkańców na etapie przygotowania projektu i pozyskania środków jest bezpłatny

• udział mieszkańców na etapie realizacji projektu (w przypadku uzyskania dotacji) wynosi około 15% wartości netto zakupu i montażu instalacji + VAT

• mieszkaniec ponosi wszystkie niezbędne koszty w okresie trwałości projektu tj. 5 lat od daty ostatecznego rozliczenia dotacji (np. koszt ubezpieczenia, serwisowania, napraw itp.)

O dotację/grant na zakup instalacji mieszkaniec będzie mógł wystąpić dopiero po uzyskaniu dotacji w konkursie RPO WD Działanie 3.1.C na realizację projektu.

Planowany termin realizacji projektu: III kwartał 2017 r. – II kwartał 2018 r.

Podstawą do zakwalifikowania do projektu będzie m.in. spełnienie kryteriów technicznych budynku zgłoszonego przez mieszkańca, co zostanie wstępnie zweryfikowane w trakcie wizji techniczno-energetycznych oraz w trakcie specjalistycznych audytów techniczno-energetycznych do celów projektowych, które będą prowadzone już w trakcie realizacji projektu (o ile zostanie wprowadzony taki wymóg formalny). Koszt oceny technicznej budynku i audytu energetycznego ponosi mieszkaniec.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinny złożyć następujące dokumenty:

wstępną deklarację zainteresowania udziałem w projekcie (w załączeniu)

Deklaracja (doc)

Deklaracja (pdf)

ankietę zapotrzebowania (w załączeniu)

Ankieta (doc)

Ankieta (pdf)

W/w informacje niezbędne są do opracowania stosownego wniosku o dofinansowanie.

Uwaga: Złożenie dokumentów nie gwarantuje realizacji inwestycji. Realizacja zależna jest od uzyskania środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego (RPO WD).

Złożenie dokumentów jest jedynie wyrazem zainteresowania Mieszkańca udziałem w projekcie, ma charakter czysto informacyjny i nie stanowi formy zaciągnięcia przez zgłaszającego ani Gminę jakichkolwiek zobowiązań.

Wypełnione i podpisane dokumenty należy dostarczyć osobiście lub pocztą do Urzędu Gminy, ul. Okrzei 8a, do Biura Obsługi Mieszkańców do dnia 21.11.2016 r. do godz. 15:30.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 74 6474 158

Poprawiony: wtorek, 15 listopada 2016 11:54