Dotacje na zabytki i inne uchwały PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Matusz
piątek, 29 kwietnia 2016 13:29

Kościoły parafialne w Krosnowicach, Piszkowicach i Żelaźnie otrzymają dotację z budżetu Gminy Kłodzko, która przyznawana jest na cele konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru – łącznie 64 tys. zł. Owe dotacje to jeden z punktów w porządku obrad sesji Rady Gminy Kłodzko, która odbyła się 28 kwietnia br.

Prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowalne przy zabytkach wpisanych do rejestru zawsze są kosztowe i żeby je wykonać, niezbędny jest solidny montaż finansowy. Gmina Kłodzko co roku wspiera tego typu przedsięwzięcia, zwłaszcza gdy chodzi o kościoły – najokazalsze zabytki w naszych wsiach. W tym roku radni postanowili przyznać środki na trzy duże zadania.

Parafia rzymsko-katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach otrzyma dofinansowanie w wysokości 19 tys. zł jako dofinansowanie „Wykonania drenażu oraz izolacji pionowych ścian fundamentowych kościoła w Piszkowicach”. Całkowity koszt tego zadania to 80.964 zł.

Parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach przyznane zostanie dofinansowanie w wysokości 30 tys. zł na przedsięwzięcie pn. „II etap wymiany pokrycia dachowego na kościele”. Koszt całkowity tego zadania to: 197.394 zł.

Z kolei Parafia rzymsko-katolicka pw. św. Marcina Biskupa w Żelaźnie otrzyma dotację w wysokości 15 tys. zł na dofinansowanie przedsięwzięcia pn. „Wykonanie drenażu oraz kanalizacji deszczowej przy budynku kościoła parafialnego w Żelaźnie”. Całkowity koszt tego zadania to 57.858,09 zł.

Łączna dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru wynosi 64 tys. zł w 2016 r. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych (14 było obecnych), 1 wstrzymał się od głosu.

Ponadto na sesji 28 kwietnia br. Rada Gminy Kłodzko podjęła uchwały w sprawach: zmian w budżecie GK na rok 2016 i Wieloletniej Prognozie Finansowej GK, o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Wojborzu, o częściowej zmianie uchwały nr 67/VII/2015 RGK z dnia 28 maja 2015 r. podjętej w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych terenów, położonych we wsiach: Wojbórz, Stary Wielisław i Szalejów Górny. Uchwaliła zmiany „studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Kłodzko” dla wybranych terenów we wsiach: Jaszkowa Dolna, Wojbórz i Boguszyn. Rada Gminy podjęła również uchwały w sprawie przedłużenia czasu obowiązywania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków oraz w sprawie utworzenia Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2016 13:30