Lotnisko w Boguszynie jest potrzebne, a jego powstanie jak najbardziej możliwe. Spotkanie w formule roboczej, które odbyło się 8 kwietnia br., dotyczące tej inwestycji w kontekście poprawy bezpieczeństwa w regionie, pokazało, że Gmina Kłodzko już wiele zrobiła w tym zakresie, co dostrzegli przedstawiciele m.in. Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W innych instytucjach też pojawiło się wyraźne zielone światło.
Lokalizacja lotniska w Boguszynie w planach samorządowych jest od początku tego wieku. Władze Gminy Kłodzko poprzednich i obecnej kadencji poważnie podeszły do tematu – zarówno do kontynuacji zastanych działań, jak i opracowywania niezbędnych dokumentów. Spotkanie 8 kwietnia br., którego organizatorem i gospodarzem był wójt Stanisław Longawa, było pierwszym roboczym w tak szerokim gronie dotyczącym tej inwestycji.
W spotkaniu udział wzięło blisko 30 osób; byli przedstawiciele Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Starostwa Powiatowego w Kłodzku, ULC w Warszawie i we Wrocławiu, Agencji Nieruchomości Rolnych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, także Komendy Powiatowej Policji i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, GOPR-u, przedstawiciele Kłodzka, Barda i Świebodzic. Nie zabrakło działaczy Aeroklubu Ziemi Kłodzkiej, którzy powiedzieli o swoich oczekiwaniach.
Spotkanie w Boguszynie pozwoliło na podsumowanie dotychczasowych dokonań w tym zakresie oraz wysłuchanie opinii przedstawicieli instytucji, których decyzje są i będą niezbędne przy realizacji takiej inwestycji.
Elżbieta Konieczna z Departamentu Lotnisk w ULC w Warszawie w swoim wystąpieniu jednoznacznie stwierdziła, że Gmina Kłodzko bardzo dużo już zrobiła i – jej zdaniem – na omawianym terenie powinno powstać najpierw lądowisko, a następnie lotnisko. Dyrektor wrocławskiego Oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych Piotr Regiec stwierdził, iż możliwe jest przekazanie gminie tego terenu pod lotnisko, z konkretnym zapisem. Magdalena Ostrowska z UM w Świebodzicach mówiąc o doświadczeniach swojej gminy w budowie lotniska, które na razie ma status lądowiska.
W zakresie poprawy bezpieczeństwa regionu asp. sztab. Janusz Marnik z PSP w Kłodzku zwrócił uwagę, iż jakkolwiek pożary lasów na naszym terenie nie zdarzają się często, to problemem pozostaje ich gaszenie z uwagi na górski, trudno dostępny obszar. Rozwiązaniem jest gaszenie z powietrza. Kwestią bezdyskusyjną jest przydatność takiego lotniska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Budowa lotniska w Boguszynie została ujęta w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020. Gmina Kłodzko posiada wstępną strategię funkcjonalną dla tego terenu, współfinansowaną przez Miasto Kłodzko, sporządzoną w 2012 r. Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania dla tego terenu została uchwalona w styczniu 2015 r. Podczas prac planistycznych dużo czasu poświęcono aspektom środowiskowym, czego efektem jest pozytywna opinia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Na etapie finalizacji jest przyjęcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru; obecnie dokument jest wyłożony do publicznego wglądu i najdalej na lipcowej sesji powinien być poddany pod głosowanie Radzie Gminy Kłodzko.
Wystąpienia gości spotkania pozwalają optymistycznie patrzeć na realizację tej inwestycji, mimo że powstanie lotniska to nie jest kwestia roku czy dwóch lat.
- Mimo trudności, gorąco wierzę, że to przedsięwzięcie uda nam się zrealizować. Gmina Kłodzko nie jest jedynym samorządem, który będzie zaangażowany w proces tworzenia, a potem utrzymania tego miejsca – podsumowywał spotkanie wójt Stanisław Longawa. - Cieszę się, że służby ratownicze widzą możliwość, aby lokalizować w Boguszynie lotnisko. Informacje, które przekazali przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego, także nas nie przestraszyły.
|