To jest dobry rok dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Dzięki dużej ilości słońca urządzenia produkują energię elektryczną w nadmiarze. Instalacje są kosztowne, ale Unia Europejska zwróciła tym, którzy zainwestowali w ten rodzaj ekologicznej energii nawet 80% ich wartości. W wiejskiej gminie Kłodzko teraz słońce ogrzewa szkoły, oświetla ulice.
W warsztacie samochodowym w Bierkowicach państwo Nowiccy zainstalowali ogniwa fotowoltaiczne ponad rok temu. – W tej chwili firma pracuje na energii elektrycznej wytworzonej przez słońce – mówi Władysław Nowicki, współwłaściciel warsztatu. Podnośnik samochodowy i resztę urządzeń w warsztacie zasila energia wytwarzana przez słońce. Instalacja ogrzewa też dom i wodę. Słonecznej energii powstaje więcej niż potrzeba. – W tej chwili instalacja produkuje ok. sześć razy więcej energii niż zużywamy. Nadmiar idzie do sieci – informuje Marek Nowicki, współwłaściciel warsztatu.
Instalacja kosztowała 90 tys. zł, z tego tylko 18 tys. wyłożył właściciel warsztatu, resztę dołożyła Unia Europejska. Inwestycja zwróci się w ciągu dwóch lat. 80% dofinansowania to bardzo dużo, dlatego gminy też chętnie korzystają z tych pieniędzy. – Otrzymaliśmy 528 tys. zł dofinansowania. Zrealizowaliśmy trzy instalacje w szkołach i dziewięć instalacji prywatnych – mówi Tomasz Janicki z Urzędu Gminy w Kłodzku. Monterzy zakończyli właśnie budowę instalacji w szkole w Szalejowie Górnym. – W tej chwili zakończyliśmy próbny montaż instalacji fotowoltaicznej i wpuszczamy prąd do szkoły – wyjaśnia monter instalacji Teofil Jarosz. Klasy po raz pierwszy zostały oświetlone energią słoneczną. – Płacimy za energię elektryczną ponad 20 tys. rocznie. Liczymy, że to nam się zbilansuje i nie będziemy płacić w ogóle – ma nadzieję Barbara Jurzec ze Szkoły w Szalejowie Górnym.
Teraz pieniędzy na takie instalacje ma być jeszcze więcej. – Finansowanie z programu obszarów wiejskich przestaje istnieć, natomiast przygotowujemy się do korzystania z Regionalnego Programu Operacyjnego, gdzie dofinansowanie wyniesie do 85% – informuje Stanisław Longawa, wójt Gminy Kłodzko.
Energia słoneczna zasila już w gminie 150 latarni. – Oświetlenie pięciu ulic nic nas nie kosztuje – zapewniają urzędnicy.
Maciej Maciejewski (TVP Wrocław)
|