Wyższa Szkoła Medyczna w Kłodzku PDF Drukuj Email
poniedziałek, 21 września 2015 06:37

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_230915_3.jpgRok 2015 zapisze się złotymi zoskami w historii Kłodzka. Swoje bramy otworzy pierwsza rdzennie kłodzka wyższa uczelnia – Wyższa Szkoła Medyczna w Kłodzku.

Powstanie placówki zrówna pod względem akademickim Kłodzko z innymi miastami w Polsce i z pewnością stanie się ważnym magnesem dla uczniów szkół średnich w naszym regionie. Jak duże znaczenie ma dla szkolnictwa kłodzkiego posiadanie własnej szkoły o statusie akademickim nikogo nie trzeba przekonywać. Można szacować, że zatrzymana zostanie tendencja ucieczki najzdolniejszejodzieży nie tylko z naszego miasta, ale również z całego regionu. Należy też pamiętać, że każdy wyjazd mieszkańca Kłodzka do uczelni spoza miasta wże się z dużym prawdopodobieństwem utraty takiej osoby na rodzimym rynku pacy. Pod względem specznym i ekonomicznym jest to wyjątkowa strata, której w żaden sposób nie da się już odrobić. Edukacja trwająca kilkancie lat daje co prawda wielu wspaniałych wychowanków, lecz korzyści z tego tytułu odnoszą przede wszystkim inne miasta i inne regiony. Tak było naszczęście do tej pory.

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_230915_1.jpg

Jakie profity przynosi więc otwarcie Wyższej Szkoły Medycznej naszemu miastu? Dla mieszkańców, jak już wczniej wspomniałem, mliwość korzystania z dobrodziejstwa studiowania we własnym miejscu zamieszkania, ale tniemal stuprocentową pewność zatrudnienia. Jak powiedział mi jeden z managerów znaczącego w naszym regionie ośrodka rehabilitacyjnego, przyjmującego rocznie kilka tysięcy kuracjuszy, chłonność samej Kotliny Kłodzkiej w tej materii sięga kilkuset wyspecjalizowanych pracowników – fizjoterapeutów, kosmetologów i personelu pielęgniarskiego. Nasz region obfituje bowiem w ośrodki rekreacyjne i zdrojowe, w których wielkie znaczenie ma zatrudnienie doskonale wyszkolonej kadry specjalistów. Polanica Zdrój, Duszniki, Kudowa, Lądek… Wymieniać można ich niezwykle wiele, a przecież w każdym z nich znajdują się dziesiątki tego typu obiektów. Podobna sytuacja występuje w okolicach Jeleniej Góry i innych regionach Polski, nie wspominając nawet możliwci podjęcia pracy za granicą.

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_230915_2.jpg

Uczelnia daje więc niesamowity impuls do rozwoju rynku pracy w Kłodzku i okolicach. Jej otwarcie stanie się krokiem do dalszego rozwoju branży rehabilitacyjno-hotelarskiej, gdyż każda taka inwestycja będzie miała zapewniony fachowy personel medyczny. Pozbawiony wielkiego przemysłu region, ale obfitujący w ośrodki wypoczynkowe może, a nawet powinien inwestować w przemysł hotelarski, zdrojowy i wypoczynkowy. Cieszy zatem fakt pojawienia się w Kłodzku nowej uczelni, mającej już na starcie ogromne znaczenie dla rozwoju mieszkańców miasta oraz okolic, ale także dla r ozwoju ogromnej gałęzi przemysłu jakim jest rekreacja w szerokim tego słowa znaczeniu.

ab

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_230915_sz.jpg