Sołtys ze St. Wielisławia – Sołtysem Roku 2013! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Ferenc - Macherzyńska
środa, 12 marca 2014 09:46

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_1203_1.jpgZ okazji obchodów Dnia Sołtysa w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość podsumowująca tegoroczną edycję Konkursu „SOŁTYS ROKU 2013”. Podczas spotkania, na które zostali zaproszeni wszyscy nominowani, wicewojewoda Ewa Mańkowska przekazała sołtysom gratulacje i życzenia, wręczyła listy gratulacyjne oraz odznaki i statuetki.

Konkurs „Sołtys Roku” organizowany jest przez Wojewodę Dolnośląskiego już po raz czwarty. Ideą konkursu jest promowanie i wyróżnienie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. Pierwszy etap konkursu to nominacje – dokonują ich wójtowie, burmistrzowie, ale też i Rady poszczególnych gmin.

Gmina Kłodzko wytypowała dwie kandydatury sołtysów, którzy zasłużyli na miano „Sołtysa Roku 2013”, były to: Pani Marta Brogowska – Sołtys wsi Stary Wielisław i Pani Mariola Nakwasińska – Sołtys Wsi Szalejów Dolny. Wybór nie był prosty, bo w Gminie Kłodzko jest wielu sołtysów, którzy zasługują na to wyróżnienie.

Laureatką konkursu została Pani Marta Brogowska, która "pokonała" sołtysów z 44 gmin. Odbierając nagrodę Pani Marta poza tym, że była szczęśliwa i wzruszona, była przede wszystkim zaskoczona, ponieważ to kobieta, która woli działać niż mówić, robić a nie czekać by za nią zrobiono.

Na uroczystości był również Pan Piotr Nieckarz – mieszkaniec wsi Szalejów Dolny, który odebrał nominację w imieniu Pani sołtys Marioli Nakwasińskiej.

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_1203_2.jpg

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_1203_3.jpg

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_1203_4.jpg

PANI MARTA BROGOWSKA – SOŁTYS WSI ST. WIELISŁAW

Pani Marta funkcję sołtysa wsi Stary Wielisław w Gminie Kłodzko pełni od 2011 roku, jednak na rzecz lokalnej społeczności pracuje znacznie dłużej. Jest mężatką, ma 37 lat, wykształcenie wyższe, ukończyła wiele kursów i szkoleń, jest fundraiserem – specjalistą do spraw pozyskiwania funduszy. Pani Marta świetnie łączy życie rodzinne (ma dwóch synów – Tomasza i Krzysztofa), z zadaniami sołtysa i pracą na rzecz społeczności lokalnej.

Zasług można by tu wypisywać wiele, Pani Marta to osoba, która swym zaangażowaniem, mobilizacją i entuzjazmem do pracy, motywuje i zaraża innych. Jest współzałożycielką i wiceprezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Stary Wielisław. Sama pozyskuje środki na realizację różnych przedsięwzięć, pisze projekty, jest założycielką i administratorem strony internetowej wsi Stary Wielisław http://www.naszwielislaw.pl/, organizuje liczne imprezy, kursy, szkolenia.

Do najważniejszych osiągnięć Laureatki należą:

„Społecznik – Wolontariusz Roku” - nagroda roku Gminy Kłodzko „RANUCULUS PENICILLATUS” 2012

nominacja -„Złoty jaskier za promocję ” za stronę internetową wsi Stary Wielisław, nagroda roku Gminy Kłodzko „RANUCULUS PENICILLATUS” 2012

I miejsce w konkursie „Moje Sołectwo” realizowanego w ramach projektu pn. „Promocja turystyczna Gminy Kłodzko”

II miejsce w konkursie na „Piękna i aktywna Wieś Gminy Kłodzko 2013”

nagroda za „Najładniejsze stoisko wystawiennicze prezentujące sołectwo” podczas Dożynek 2013

Pani Marta jest pomysłodawcą i realizatorką licznych projektów. W ramach rozwoju wsi Stary Wielisław powstał projekt pn. „Stary Wielisław – Rowerowa Wieś”, który zaowocował wpisaniem do oficjalnej „sieci wsi tematycznych na Dolnym Śląsku”, a zaczęło się od projektu pn. „Rower w każdym ogrodzie”, który nie tylko zintegrował mieszkańców wsi ale również wyróżnił i upiększył sołectwo. Drugim projektem był konkurs na ciastko rowerowe, gdzie powstały ciastka i ciasteczka w kształcie rowerów, które są wypiekane przy wystawianiu stoiska rowerowego Wielisławia na różnych publicznych forach. Trzeci projekt to projekt reklamowy, w ramach którego powstały kubki i koszulki z nadrukiem rowerowego Wielisławia oraz namiot wystawienniczy. Czwarty projekt turystyczny – innowacyjny projekt „rowerowy fotostand”. Fotostand to tablica z określoną grafiką, w Wielisławiu jest to motyw roweru, za którą się staje i robi się zdjęcie wkładając głowę w otwór. Pozyskano także fundusze na rowerowy kurs decoupage. Pani Marta sama tworzy biżuterię rowerową, wymyśliła również kurs dla dzieci – robienie rowerów z guzików.

Jak twierdzi Pani Marta, jest „Zwyczajną kobietą, żoną, mamą, sołtys wsi Stary Wielisław”, jednak jej postawa i chęć robienia czegoś dla innych, jest godna pochwały i wyróżnienia.

Zwyciężczyni gratulujemy. Życzymy dalszych sukcesów i pomyślności w realizacji dalszych planów i zamierzeń.

Poprawiony: środa, 12 marca 2014 11:20