Młodzież z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, skupiona w nieformalnej grupie „Detektywi Przeszłości” pod kierunkiem nauczyciela Marka Królikowskiego, pokazała, jak ciekawy pod względem historii i z punktu widzenia dzisiejszej turystyki jest Stary Wielisław. Efektem są profesjonalne materiały promujące tę miejscowość.
Podczas spotkania w świetlicy wiejskiej (29 kwietnia) w Starym Wielisławiu „Detektywi Przeszłości” zaprezentowali efekty zrealizowanego przez siebie projektu, który wzbogacił miejscowość pod względem promocji i informacji turystycznej. Wytropili i opisali 35 zabytków, w centrum wsi za ich sprawą odsłonięta została tablica z informacją o historii tej jednej z najstarszych wsi na ziemi kłodzkiej (tablice są trzech językach: polskim, czeskim i niemieckim). Ponadto opracowane zostały folder i ulotki oraz pocztówki i magnesy.
- To, co wyróżnia Stary Wielisław, to fakt, że jest to jedyna miejscowość na ziemi kłodzkiej, która ma tak wiele obiektów małej architektury sakralnej. Mogą z nami konkurować jedynie Trzebieszowice i Krosnowice – mówi Marek Królikowski.
Dla porównania podaje przykład z innej gminy. - O ile w gminie Radków jest ponad 300 obiektów, w samym Starym Wielisławiu jest 55 obiekt sakralnych: krzyży, tabliczek, co podkreśla nie tylko religijność tej miejscowości, ale również oddanie ludzi tej ziemi.
Projekt „Stary Wielisław – wieś z historią w tle” został sfinansowany w ramach II edycji konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”, organizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK im. Stefana Bryły przy współpracy z BZ WBK. Gmina Kłodzko także wsparła ten wartościowy projekt w zakresie promocji Starego Wielisławia.
|