SUPER SZKOŁY W GMINIE KŁODZKO PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Ferenc - Macherzyńska
środa, 04 lutego 2015 09:00
b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_160415_1.jpgW styczniu bieżącego roku zakończyła się realizacja projektów „SUPER SZKOŁY” realizowanych przez Gminę Kłodzko w szkołach podstawowych w Jaszkowej Dolnej, Krosnowicach i Wojborzu oraz gimnazjum w Kłodzku i Wojborzu. Projekty były finansowane w ramach Priorytetu IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Dzięki realizacji projektów jednostki oświatowe uzyskały wsparcie w kwocie około 400 000,00 zł na zakup dodatkowej bazy dydaktycznej oraz na prowadzenie dodatkowych zajęć edukacyjnych.

Głównym celem projektów było wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez wzrost kompetencji kluczowych, podniesienie jakości i atrakcyjności dotychczasowej oferty edukacyjnej. W ramach realizowanych projektów placówki zostały doposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne.

Stworzono szansę wyrównania poziomu dla uczniów z trudnościami dzięki zajęciom wyrównawczym. Poprzez odejście od tradycyjnych form zajęć pozalekcyjnych, za pomocą zabawy oraz wykorzystując nowoczesne technologii ułatwiono naukę przyswajania wiedzy z przedmiotów, które sprawiają najwięcej trudności. Zajęcia stanowiły atrakcyjną formę przekazywania wiedzy w sposób łatwy i ciekawy.

Objęcie uczniów uzdolnionych wpłynęło również na rozwój uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce, przejawiających zainteresowania w konkretnym kierunku. Powstały ligi przedmiotowe odpowiednie do zainteresowań i uzdolnień uczniów. Poprzez udział w ligach uczniowie uzdolnieni mogli rozwijać swoje zainteresowania, a także mieli szansę zmierzenia swoich umiejętności z innymi rówieśnikami za pomocą udziału w konkursach międzyszkolnych. Przeprowadzono zajęcia na platformach edukacyjnych, które skierowane były do wszystkich uczniów, rozwijały one kompetencję z ICT znacząco wpływając na rozwój, a także poprawiając wyniki w nauce. Rozwijały zainteresowania i pogłębiały zdobytą wiedzę poprzez możliwość sięgania po nowe dotychczas nie stosowane techniki edukacyjne.

Zajęcia prowadzone były w grupach 8 osobowych ze specjalistami wyłonionymi zgodnie z PZP zatrudnionymi na podstawie umowy zlecenie 2 razy w tygodniu po 1 godzinie lekcyjnej w szkołach podstawowych i w gimnazjum Wojborzu oraz 1 raz w tygodniu po 1 godzinie lekcyjnej w gimnazjum w Kłodzku.

W ramach realizowanego projektu w okresie od 01.03.2013r. do 30.12.2014r. przeprowadzono:
w szkołach podstawowych:
- w ramach ligi przyrodniczej 520 godzin zajęć
- w ramach ligi matematycznej 390 godzin zajęć
- w ramach ligi językowej 390 godzin
- zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z matematyki 520 godzin
- zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z języka angielskiego 130 godzin
w gimnazjach:
- w ramach lig przyrodniczych 500 godzin zajęć
- w ramach ligi matematycznej z elementami przedsiębiorczości 440 godzin zajęć
- w ramach lig językowych 380 godzin
- zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z matematyki 440 godzin
- zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z języków obcych 380 godzin
- zajęcia dydaktyczno wyrównawcze z fizyki i chemii 120 godzin.

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_160415_2.jpgb_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_160415_x.jpg