Rosyjskie matrioszki w gminie Kłodzko PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Ferenc - Macherzyńska
wtorek, 16 kwietnia 2013 12:39

b_150_100_16777215_0___images_16kwietnia_2d.jpg  W piątek, 12 kwietnia 2013 roku, uczniowie Szkoły Integracyjnej wraz z opiekunami wybrali się do Opola na warsztaty malowania matrioszek. Warsztaty te odbyły się w opolskim domu studenckim „Kmicic“, w ramach projektu „Slavic inspirations, czyli Lech, Czech i Rus“, który jest częścią programu unijnego „Młodzież w działaniu“.

b_150_100_16777215_0___images_16kwietnia_3e.jpgUczestnicy zajęć na początku poznali historię matrioszek. Dowiedzieli się, że matrioszki to rosyjskie zabawki,  złożone z drewnianych lalek, włożonych jedna w drugą. Pierwsze z nich były inspirowane lalkami japońskimi. Postacie przedstawione na matrioszkach to najczęściej kobiety ubrane w stroje ludowe. Zadaniem uczniów było namalowanie czterech matrioszek na drewnianych deseczkach. Mogli także skorzystać z gotowych już wzorów przygotowanych przez organizatorów warsztatów, a następnie pomalowany i wycięty wzór przykleić na drewnianych podkładkach. Przez cały czas trwania warsztatów uczestnicy mogli liczyć na pomoc ze strony organizatorów oraz prowadzących, które chętne służyły radą. Po dwóch godzinach ciężkiej pracy uczniowie zaprezentowali swoje dzieła – bajecznie piękne, kolorowe matrioszki, które każdy mógł później zabrać do domu.

Na koniec zajęć młodzi artyści ze Szkoły Integracyjnej otrzymali dyplomy uczestnictwa w warsztatach.b_150_100_16777215_0___images_16kwietnia_1c.jpg Nie zabrakło także pamiątkowych zdjęć z matrioszkami. Dziękujemy organizatorom oraz prowadzącym warsztaty za serdeczne przyjęcie i miło spędzone chwile.

Adriana Jacewicz
Poprawiony: środa, 17 kwietnia 2013 07:33