Wielkanoc – najradośniejsze święta w roku. Pisanki, kraszanki, baranki, palmy, pasztety i inne frykasy zagoszczą w niedługim czasie na naszych stołach. Radośniej i goręcej przygrzeje słońce, zawita do nas wiosna, a wraz z nią odrodzą się w nas siły witalne.
Póki co, jeszcze w nieco zimowej scenerii, bo za oknem przywitał nas śnieg i zimowa aura, odbyły się XXI Spotkanie Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej (17 marca 2018 r.) w Szkole Podstawowej w Krosnowicach. Przybyli przedstawiciele wielu gmin: miejskich i wiejskich, prezentowali na swych stołach przeróżne smakołyki, cudnie wykonane ozdoby świąteczne, które były istnym arcydziełem. Nie można było oderwać wzroku od świątecznych ozdób, trudno też było oprzeć się i nie spróbować smakołyków umieszczonych na poszczególnych stoiskach. Zewsząd rozchodził się zapach wędlin i ciast, wszystko kusiło swą barwnością. W holu korytarza można było zaopatrzyć się w różnego rodzaju rzeczy: od kosmetyków naturalnych, poprzez wędliny, miody, rzeźby i serwety oraz wiele innych świątecznych bibelotów.
W jednej z sal odbywał się konkurs zdobienia jaj. Tam też powstawały prawdziwe dzieła sztuki. Utalentowani ludzie prezentowali swą pomysłowość i dzielili się nią z innymi. W kawiarence można było popróbować świątecznych wypieków i wypić gorące napoje.
Na scenie też działo się bardzo dużo. Spotkanie rozpoczął modlitwą biskup Adam Bałabuch, zaś wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa wręczył gospodarzom strusie jajo, jako symbol Spotkań Tradycji Wielkanocnych. Później nastąpiły występy różnych grup artystycznych: „Kumy” z Krosnowic, Zbąszyńscy Seniorzy, „Tarnawiczanki” ze Starego Waliszowa, „Skrzynczanki” z gminy Lądek Zdrój, Koło Gospodyń Wiejskich z Jugowa, „Międzylesianie”, zespół „Niwianki” z gminy Szczytna, Zespół Ludowy „Katarzynki” z gminy Radków, zespół i grupa taneczna „Waliszowianie” z gminy Bystrzyca Kłodzka, zespół „Siekiereczki” z gminy Stronie Śląskie.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach, pod kierunkiem Anny Hnatów-Bieli, wystawili przedstawienie teatralne pt. „Trzy klucze”. Opowiadało ono o królu, który szukał kluczy do Królestwa Niebieskiego. Skompletował je wszystkie kiedy był już starcem, a odnajdował je zawsze wtedy, gdy spełnił dobry uczynek względem drugiej osoby. Spektakl niósł przesłanie, by dostrzegać w swym życiu ludzi obok siebie, a także czynić dobro względem wszystkiego co nas otacza. Być współczującym, dobrym, troskliwym, bo właśnie takie proste gesty otwierają nam „Bramę Nieba”.
Następnie wręczane były medale Dolnośląskiej Izby Rolniczej, puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, nagrody za „Najładniejszą Palmę Wielkanocną” i „Pisankę Wielkanocną”.
Organizatorami spotkania była: Gmina Kłodzko oraz Dolnośląska Izba Rolnicza.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Biskup Świdnicki Ignacy Dec.
Tekst: Anna Hnatów-Biela
Foto: Agnieszka Czapowska-Lewandowska
|