WIRTUALNE „PODAJ DALEJ” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Ferenc - Macherzyńska
piątek, 19 lipca 2013 11:46

b_150_100_16777215_0___images_19lipca_2.jpgBiblioteka Publiczna Gminy Kłodzko od kwietnia do lipca 2013 roku realizowała mikrogrant „Podaj dalej” prowadzony przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, a skierowany do wszystkich bibliotek wiodących biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek.

b_150_100_16777215_0___images_19lipca_3.jpgW miesiącu lipcu 2013 roku Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zorganizowała czwarte i ostatnie już spotkanie ze swoimi bibliotekami partnerskimi z Radkowa, Ludwikowic Kłodzkich i Lewina Kłodzkiego.

Było to wirtualne spotkanie z Latarnikiem Polski Cyfrowej panią Dorotą Felcenloben. Zostało przeprowadzone za pomocą komunikatora na portalu społecznościowym Facebook. Tematem rozmów była edukacja ludzi starszych z pokolenia 50+ oraz dostęp do materiałów i narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia zajęć z osobami starszymi.

I tak:

W Bibliotece Publicznej w Ludwikowicach Kłodzkich rozmawiano o pracy latarnika w lokalnym środowisku, na temat problemów oraz metod aktywizujących osoby starsze. Biblioteka prowadzi już zajęcia komputerowe z osobami z pokolenia 50+. Pracownicy posiadają kompetencje w prowadzeniu zajęć oraz odnoszą wiele sukcesów.

W Bibliotece Publicznej w Radkowie bibliotekarze byli zainteresowani pracą latarnika, współpracą ze środowiskiem naukowców, przeprowadzeniem ewentualnych warsztatów z ekspertem. Pojawiły się pytania dotyczące scenariuszy zajęć, wordpressa oraz prac z materiałem historycznym. Biblioteka od 2012 roku prowadzi zajęcia komputerowe i językowe z osobami powyżej 50. roku życia.

W Bibliotece Publicznej w Lewinie Kłodzkim w rozmowie dotykano specyfiki pracy latarniczej w środowiskach wiejskich. Latarnik opowiedział o własnych doświadczeniach i sukcesach. Zwrócił uwagę na najważniejsze elementy współpracy z osobami 50+.

W Bibliotece Publicznej w Ołdrzychowicach Kłodzkich dyskutowano o ew. możliwościach aktywizacji osób powyżej 50. roku, którzy są bezrobotni (przy nawiązaniu współpracy z Urzędem Pracy oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej). Drugi temat dot. włączenia się Latarników w organizację powiatowego dyktanda, którego pierwsza edycja miała miejsce w czerwcu br. Kolejnymi omawianymi tematami była współpraca z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz bezpieczeństwo dzieci w sieci.

Realizacja spotkań w ramach mikrograntu „podaj dalej” umożliwiła naszym bibliotekarzom zdobyć nową wiedzę i nowe umiejętności edukacyjne, pozwoliła na wymianę doświadczeń zawodowych, a także na bliższe poznanie się i nawiązanie trwałej współpracy w różnych dziedzinach życia społecznego – nie tylko w okresie realizacji mikrograntu, ale zwłaszcza po jego zakończeniu.

W imieniu biblioteki wiodącej chciałabym podziękować wszystkim bibliotekarzom i partnerom, którzy aktywnie uczestniczyli w naszych spotkaniach za cierpliwość i wyrozumiałość, pomoc i wsparcie przy ich organizacji. Dziękuję wójtowi panu Stanisławowi Longawie za to, że biblioteki są ważnym elementem w planach rozwojowych gminy Kłodzko.

Mariola Huzar

dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko