Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko od kwietnia do lipca 2013 roku realizuje mikrogrant „Podaj dalej” prowadzony przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, a skierowany do wszystkich bibliotek wiodących biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek. W czwartek 11 kwietnia 2013 roku odbyło się pierwsze spotkanie – warsztaty metodyczne dla bibliotek partnerskich w zakresie pisania scenariuszy bibliotecznych na podstawie baśni i twórczości dziecięcej. Warsztaty poprowadziła znana w Polsce autorka książek dla dzieci pani Wioletta Piasecka. Uczestnikami magicznego spotkania byli pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko oraz jej trzech bibliotek partnerskich: Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Radkowie, Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Kłodzkim oraz Biblioteki Publicznej w Ludwikowicach Kłodzkich. W warsztatach wziął również udział nauczyciel Zespołu Szkół w Wojborzu. Razem 21 osób.
Warsztaty te skierowane są do bibliotekarzy, nauczycieli szkół podstawowych oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego. Celem warsztatów jest nauka pisania scenariuszy lekcyjnych z wykorzystaniem baśni autorki. Scenariusze lekcyjne są wielkim ułatwieniem w pracy z dzieckiem, czy to na lekcjach języka polskiego, lekcjach bibliotecznych, czy też podczas gier i zabaw z przedszkolakami. Celem naszych warsztatów było zdobycie umiejętności pisania scenariuszy lekcji bibliotecznych na przykładzie twórczości literackiej pani Wioletty Piaseckiej. Nauka i wiedza z warsztatów posłużą z kolei do organizacji jesiennego 1 Dziecięcego Kłodzkiego Festiwalu Animacji Kulturalnych z twórczości Juliana Tuwima.
Gospodyni spotkania – dyrektor BPGK Mariola Huzar – na wstępie zapoznała uczestników z programem dnia oraz harmonogramem i tematyką następnych trzech spotkań. Przedstawiła prezentację multimedialną dotycząca niedawno zrealizowanego działania w ramach Europejskiego Tygodnia z Internetem „Pierwszy krok w cyfrowy świat” w bibliotece w Starym Wielisławiu w obszarze aktywności seniorów. Taki kierunek rozwoju wybrała BPGK budując swój Plan Rozwoju Biblioteki.
W pierwszej części warsztatów prowadzący skupił się na teorii ogólnej i pokazaniu strony internetowej www.wiolettapiasecka.pl, ze szczególnym uwzględnieniem zakładek dotyczących warsztatów metodycznych i gotowych scenariuszy. Opowiadał o tym, jak należy zbudować dobry scenariusz i jakie stałe elementy winien on zawierać. Między innymi należy wskazać tytuł książki, określić temat scenariusza, czas trwania, cel ogólny, cele operacyjne, przebieg oraz autorów.
W drugiej części uczestnicy zostali zaproszeni do pracy warsztatowej. Bibliotekarze podzielili się na dwie grupy, aby uzyskać dwa nowe scenariusze, celem dokonania porównania i analiz. Był to naprawdę twórczy czas. Podczas ołdrzychowickich warsztatów wypracowano dwa ciekawe scenariusze, które będą stanowić materiał szkoleniowy do ew. wykorzystania w całej Polsce za pośrednictwem strony internetowej pisarki. Oto linki do naszych scenariuszy:
http://www.wiolettapiasecka.pl/pl/scenariusze-lekcyjne/pokaz/34
http://www.wiolettapiasecka.pl/pl/scenariusze-lekcyjne/pokaz/35
W trzeciej części odbył się przykładowy warsztat z podziałem na role w wykonaniu jednego aktora, czyli pani Wioletty Piaseckiej. Było na co popatrzeć i było czego posłuchać: poniżej link do filmiku
https://www.facebook.com/mariola.huzar#!/photo.php?v=438816672878900&set=vb.100002517148722&type=2&theater
|