Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
E- Rada TRANSMISJA ONLINE

www.netrada-gminaklodzko.pl

Interpelacje/ Wnioski/ Zapytania Radnych Gminy Kłodzko VIII kadencji

___________________________

 

RAPORT O STANIE GMINY ZA 2018 r.

- udział mieszkańców w debacie

___________________________

Wójt Gminy Kłodzko informuje,

że w związku z zamiarem podjęcia czynności kontrolnych na nieruchomościach związanych lub zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, właściciele nieruchomości, którzy nie dokonali obowiązku złożenia stosownej informacji w sprawie podatku od nieruchomości proszeni są do jej złożenie lub dokonania korekty wcześniej złożonej informacji.
Informacja powinna odzwierciedlać stan faktyczny powierzchni budynków, budowli
i gruntów nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Formularze informacji podatkowych można pobrać z BIP Gminy Kłodzko -> poradnik interesanta -> podatki i opłaty lokalne lub w Urzędzie Gminy Kłodzko,
pok. 306, II piętro.

Czyste powietrze

wymiana kotlow grzewczych

Fotowoltaika - Grant

fotow

Wnioski

 

 


alt


 


Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Oświata
Sołectwa
Szukaj
-
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   poniedziałek, środa, czwartek, piątek

   w godz.: 7.30 - 15.30

   wtorek w godz.: 8.00 - 16.00

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30




PIELĘGNIARSTWO W BIBLIOTECE PDF Drukuj Email
poniedziałek, 04 lutego 2013 09:27
b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_4luty13_1zdrowie.jpg
Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko jeszcze w ubiegłym roku wystartowała w konkursie „organizacje pozarządowe bibliotekom”. Jednym z efektów jest projekt „edukacja zdrowotna w bibliotece – pielęgniarstwo dla zdrowia społeczności lokalnej” realizowany przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie w ramach ogólnopolskiego Programu Rozwoju Bibliotek.

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_4luty13_2zdrowie.jpg b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_4luty13_3zdrowie.jpg b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_4luty13_4zdrowie.jpg

Dlaczego edukacja zdrowotna? Odpowiednio wcześniej bibliotekarze przeprowadzili badania w zakresie oczekiwań i potrzeb społeczności lokalnej. W hierarchii potrzeb na ochronę zdrowia wskazało 45% respondentów, w tym najwięcej w sołectwie Krosnowice. Stąd ten kierunek.

Towarzystwo przeszkoliło jednego bibliotekarza w osobie Małgorzaty Pilipaki do pełnienia roli lokalnego lidera do realizacji niniejszego projektu. Na ten cel biblioteka otrzymała grant w kwocie 500 złotych.

W piątek 25 stycznia 2013 roku malutka Filia nr 2 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach, przy ulicy Sportowej 10 pękała w szwach. Na prelekcję przybyło dwadzieścia osób, w tym wiceprzewodniczący Rady Gminy Kłodzko pan Edward Dąbrowa.
b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_4luty13_5zdrowie.jpg b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_4luty13_6zdrowie.jpg b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_4luty13_7zdrowie.jpg

 

 

 

 

 

 

Prelekcję o chorobach cywilizacyjnych poprowadziła pani Marzena Krysa – wykładowca Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej we Wrocławiu. Zrobiła to bardzo interesująco, a uczestnicy dodatkowo chętnie skorzystali z nieodpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego. Przy pierogach, kanapkach i jabłeczniku rozmawiano o objawach takich chorób jak cukrzyca, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, osteoporoza, choroby układu oddechowego, choroba wrzodowa żołądka. Sporo czasu pani Marzena poświęciła profilaktyce tych chorób, a pytania od słuchaczy płynęły jedno za drugim. Poznano metody pomiaru masy ciała, obliczenia BMI i określenia rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Poniżej kilka skondensowanych informacji.



b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_4luty13_8zdrowie.jpg b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_4luty13_9zdrowie.jpg b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_4luty13_10zdrowie.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Czym jest cukrzyca: to zespół chorób metabolicznych, w których dochodzi do hiperglikemii, czyli podwyższonej ilości cukru we krwi. Przyczyną cukrzycy są zaburzenia produkcji lub działania w organizmie insuliny - hormonu, który odgrywa zasadniczą rolę w metabolizmie węglowodanów. Objawy cukrzycy typu 1: niewyjaśnione chudnięcie pomimo zwiększenia apetytu; wzmożone pragnienie zmuszające do wypijania ponad 3 litrów płynów dziennie; częste oddawanie dużych ilości moczu; stałe zmęczenie fizyczne; pojawienie się grzybicy, swędzenie w okolicach intymnych; zaburzenia widzenia, brak ostrości obrazu i trudności w czytaniu; senność w ciągu dnia trudna do opanowania. Na cukrzycę typu 1 zapadają ludzie młodzi, a nawet małe dzieci. U 10 proc. pacjentów wykrywa się ją przed 14. rokiem życia, u 10 proc. - między 14. a 18. rokiem życia, a u pozostałych 80 proc. - przed 30. rokiem życia. Dlatego też ten rodzaj cukrzycy nazywa się młodzieńczą. Objawy cukrzycy typu 2: niewyjaśniona utrata wagi pomimo normalnego odżywiania; wzmożone pragnienie zmuszające do wypijania ponad 3 l płynów dziennie; częste oddawanie dużych ilości moczu; osłabienie; częste zakażenia i trudne gojenie się ran; senność w ciągu dnia nie do opanowania.

Co to jest otyłość: jest przewlekłą chorobą spowodowana nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu, skutkiem czego jest magazynowanie nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej. Otyłości towarzyszą liczne powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego i innych narządów. BMI (Body Mass Index) czyli Wskaźnik Masy Ciała charakteryzuje relację pomiędzy masą ciała a wzrostem. Obliczając BMI możemy określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Liczne badania epidemiologiczne wykazały, że BMI dobrze koreluje z masą tej tkanki oraz umożliwia ocenę zagrożenia śmiertelnością i chorobowością. Wskaźnik ten obliczamy według nst. wzoru:
BMI = masa ciała w kg podzielona przez wzrost w m2
Osoby o BMI przekraczającym 25 kg/m2 mają nadwagę, przy BMI od 30 kg/m2 mówimy o otyłości.

Biblioteka ma swoje plany na ciąg dalszy. Zamierza stworzyć biblioteczny kącik zdrowia, gdzie dostępna będzie odpowiednia literatura, broszury i ulotki. Na dobry początek zakupiła w ramach grantu cztery tytuły. Są to:
„Apteka żywności” Jeana Carpera o nowych i niezwykłych odkryciach leczniczego działania żywności,
„Choroby układu pokarmowego” dr Jadwigi Górnickiej z cennymi poradami profilaktycznymi oraz przepisami na skuteczne masaże, działające lepiej niż środki przeciwbólowe
„Antyrak” dr Davida Servan-Schreibera, czyli naturalne metody walki z rakiem i ryzykiem nowotworów,
„Radość życia” Davida D.Burnsa z dziedziny terapii zaburzeń nastroju.

Podczas prelekcji ogłosiła nabór chętnych do bibliotecznej sekcji nordic walking - na zdrowie, dla kondycji i przeciw otyłości. Raz na kwartał będzie zapraszała specjalistów i osoby posiadające wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowia, aby odpowiednio stymulować edukację lokalnej społeczności. Wśród uczestników rozdysponowano torby ekologiczne, notesy, długopisy oraz broszury dot. profilaktyki zdrowotnej, w tym książeczki pomiarów ciśnienia tętniczego przekazane w ramach projektu.

Uczestnicy spotkania, a także wszystkie osoby zainteresowane tematyką zdrowia mieli możliwość zadawania pytań pani Marzenie Krysa za pomocą gadu gadu w środę dnia 30 stycznia między godzinami 15.00 do 17.00. Wszelkich informacji udzielała bibliotekarka pani Małgorzata Pilipaka pod nr telefonu 74 6629404. Oto kilka przykładowych pytań i odpowiedzi:

Czy nieleczona cukrzyca może powodować zaniki pamięci i napady agresji? Tak -stany spadku poziomu cukru mogą powodować złość.
W  jaki sposób namówić osobę , która ma stwierdzoną cukrzycę i nie chce przyjmować leków do tego by podjęła leczenie? Proponuję udać sie do lekarza prowadzącego, można wypożyczyć aparat do pomiaru cukru i w domu wykonać choremu badanie. W Kłodzku jest poradnia diabetologiczna -rodzina może udać się w celu porady, lub wypożyczyć aparat do pomiaru cukru.
Czy osoba  z cukrzycą powinna  stosować jakąś specjalna dietę ? Należy starać się wprowadzić kaszę, ciemny makaron, biały ser, chude mięso, ograniczyć tłuszcze, cukry, miody, owoce np.  banany.

Czy cukrzyca może powodować, że po zmroku słabiej widać? I gdy jest ciemno rozmazuje się obraz? Tak -cukrzyca uszkadza nerwy wzrokowe, możne dojść do utraty wzroku, u ludzi rożnie nasilone są objawy.
Jakie badania należy wykonywać przy otyłości? Pomiary ciśnienia krwi powinny być wykonywane często i badania cholesterolu i trójglicerydów .

 

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_4luty13_logo.jpg b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_4luty13_logoo.jpg ptp.jpg

Poprawiony: poniedziałek, 04 lutego 2013 09:51
 

Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash



Stara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer

01.jpg






s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com