BEZPIECZNY SENIOR NA WSI PDF Drukuj Email
poniedziałek, 28 stycznia 2013 07:50

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_28stycznia13_1senior2013.jpg
24 stycznia 2013 roku ruszyła w Gminie Kłodzko kampania społeczna „Bezpieczny senior na wsi”. Współorganizatorami tego działania są Gmina Kłodzko, w imieniu której działa Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko oraz Komenda Powiatowej Policji w Kłodzku.

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_28stycznia13_logo.jpg

Kampania skierowana jest głównie do osób starszych, które często bywają ofiarami oszustów oraz złodziei. Będąc osobami samotnymi, schorowanymi, niepełnosprawnymi, potrzebującymi bliskości są podatni w większym stopniu na negatywne działania przestępcze. Stając się ofiarami oszustw oraz kradzieży narażają siebie oraz swoich bliskich na niepotrzebne emocje i stres. Dlatego chcemy poprzez biblioteczne spotkania edukacyjne przypomnieć o kilku podstawowych regułach oraz udzielić wskazówek, aby do minimum ograniczyć możliwości stania się pokrzywdzonymi przez naciągaczy.

Pierwsze z cyklu spotkań odbyło się w bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich, w którym uczestniczyło 31 osób. Prócz seniorów obecni byli tutejsi radni pani Halina Witos i pan Artur Prottung, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji pan Krzysztof Matysiak, bibliotekarze i partnerzy BPGK z Klubu Seniora w Krosnowicach.

Część edukacyjną poprowadziła podkomisarz Dorota Jaworska, specjalista zespołu ds. profilaktyki społecznej wydziału prewencji KPP, przy wsparciu dzielnicowych Macieja Franczaka i Emila Kowalskiego oraz posterunkowego Filipa Paszczyka. Doświadczenie i wiedza pani podkomisarz sprawiły, iż po merytorycznym wykładzie, popartym sytuacyjnymi filmami i prezentacją seniorzy nie mieli oporów, aby zadawać pytania, opowiedzieć o swoich przeżyciach oraz porozmawiać na osobności z dzielnicowymi. Każdy z uczestników otrzymał dużą porcję wiedzy, skondensowaną informacjami ulotkę i naklejkę z telefonami alarmowymi.

Po pierwszym spotkaniu organizatorzy nie mają żadnych wątpliwości, iż kampania jest potrzebna, a seniorzy będą w niej chętnie uczestniczyli. Podczas dyskusji padła nawet propozycja, aby w przyszłości zorganizować akcję skierowaną do młodych małżeństw, które borykają się z wieloma problemami natury społecznej, praw dziecka i wykluczenia społecznego.

W swojej wypowiedzi dzielnicowy Maciej Franczak poinformował, iż to właśnie w Ołdrzychowicach Kłodzkich najwięcej jest popełnianych różnego rodzaju przestępstw i wykroczeń. Dlatego też apeluje o współdziałanie mieszkańców z Policją.

Podczas dyskusji dyrektor BPGK Mariola Huzar zwróciła seniorom uwagę na to, że jedną z instytucji, która pomaga, wspiera i reaguje na przemoc w rodzinie jest Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Kłodzko. W sołectwach są ustalone stałe dni i godziny, kiedy można porozmawiać z pracownikiem socjalnym. Dzwonić można pod nr telefonu 74 6470054. Osobą na miejscu jest sołtys wsi, który ma stały kontakt z dzielnicowym i pomoże tym, którzy mają utrudniony bezpośredni kontakt z Policją.

W lutym akcja „bezpieczny senior na wsi” zawita do biblioteki w Wojborzu, na którą to już dziś zapraszamy nie tylko seniorów. Informację o terminie i godzinie będzie można znaleźć z odpowiednim wyprzedzeniem na stronie internetowej www.bibliotekagmina.klodzko.pl

Kampania została zorganizowana w ramach przyjętego w roku ubiegłym planu rozwoju współpracy partnerskiej partnerstwa lokalnego na rzecz ogólnopolskiego Programu Rozwoju Bibliotek, w którym Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko uczestniczy jako biblioteka wiodąca.

Za słodki poczęstunek dziękujemy Zakładowi Piekarniczo-Cukierniczemu „Kajzerka” w Żelaźnie i jego szefowi panu Zdzisławowi Jasińskiemu.