Bibliotekarze gminy wiejskiej Kłodzko zapoznali się z nową formą pracy z czytelnikiem – teatrzykiem japońskim kamishibai, uczestnicząc tuż przed feriami zimowymi w warsztatach zorganizowanych w bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich.
Kamishibai - to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków - ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Kamishibai można porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje. Jest też tam miejsce na własną twórczość plastyczną. Tak więc to sztuka teatralna na papierze!
Debiut teatrzyku miał miejsce w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie. Na scenie zagościła baśń Hansa Christiana Andersena „Brzydkie kaczątko”. Reżyserem i aktorem sztuki była pani bibliotekarka Roma, która zapoznała dzieci z historią teatrzyku. Co to jest? Jak to działa? Co można?
W samej Japonii teatrzyk wykorzystywany był od XII wieku, jako działanie edukacyjne dla osób, które nie umiały czytać i pisać. Za pomocą teatru uczono ich, jak mają postępować. Natomiast do Polski przywędrował w latach 90-tych ubiegłego wieku, dzięki pani profesor Joanny Papuzińskiej.
Po dawce historii, pani bibliotekarka otworzyła magiczny kuferek i zaczął się teatr. Dzieci były bardzo grzeczne i wsłuchane w każde słowo. Przeżywały razem z kaczątkiem jego przygody i rozterki i nie wiadomo kiedy baśń się skończyła. Okazało się, że nie tylko dzieci były zafascynowane teatrem, ale również panie z miejscowego przedszkola.
Na zakończenie spotkania, pani Roma sprawdziła z ciekawości, co też zapamiętały dzieci z tej nowej atrakcji. Padły pytania, na które dzieci odpowiadały śpiewająco. Za zaangażowanie, spotkała je kolejna niespodzianka. Po kolei, wyciągały z dużej kolorowej torby papierowe łabędzie - śliczne, królewskie białe ptaki. Nastała radość, śmiech i zabawa, a pani bibliotekarka przyrzekła dzieciom, że niebawem znowu zawita do nich z teatrzykiem i oczywiście z inną już bajką.
|