Gminni mistrzowie pięknego czytania PDF Drukuj Email
piątek, 16 marca 2018 19:09

altW Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Szalejowie Górnym przeprowadzona została pierwsza edycja konkursu czytelniczego „Mistrz głośnego czytania 2018”. Jego uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych z Ołdrzychowic Kłodzkich oraz Szalejowa Górnego, klas od 1 do 3. Ze względów technicznych nie udało się dojechać uczestnikom ze Szkoły w Jaszkowej Dolnej.

W jury zasiadły znakomite osobowości:

Agnieszka Urbańska – autorka kilkudziesięciu tytułów książek dla dzieci

Anna Karolewicz – instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej

Teresa Biel-Lutosławska – Radna Gminy Kłodzko oraz sołtys wsi Szalejów Górny

Każde dziecko było przygotowane do czytania perfekcyjnie. Organizatorzy i jury nie zawiedli się, bo usłyszeć interpretacje czytań ulubionych książek przez dzieci było czymś fascynującym. Do najlepszych trafili „Jaś i Małgosia”, oryginalne maskotki Światowych Igrzysk Sportowych, które odbyły się latem 2017 roku we Wrocławiu. Unikat w przestrzeni sportowej.

- Przy ocenianiu czytań jury brało pod uwagę poprawność warsztatową, czyli dykcję, płynność i bezbłędność czytania oraz wyrazistość. Znaczenie miała strona emocjonalna przekazu, a także stylizacja uczestnika – podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki organizującej wydarzenie.

Ogromną nagrodę niespodziankę dla wszystkich uczestników konkursu czytelniczego sprawiła Akademia Wyobraźni wraz z Pawłem Pawlikiem z Lądka Zdroju. Zaprezentowali spektakl marionetkowy pt. „Jaś i Małgosia”, który znakomicie wpisał się w tematykę konkursu. Dekoracje pochodzą z zabytkowych czeskich teatrów marionetkowych tzw. domowych. Projekt lalek należy do Magdaleny Nowak. Kostiumy i charakteryzacja do Joanny Cieśli. Rzeźba i konstrukcje do Pawła Pawlika. Pomoc konstruktorka do Piotra Kochanowskiego. Wszystkim spektakl bardzo się podobał i bardzo chcemy, aby pojawił się podczas tegorocznej edycji Festiwalu bajek z Andersenem w Żelaźnie – 20 kwietnia.

Czas zaprezentować laureatów pierwszej edycji 2018. Oto oni…

W kategorii pierwszoklasiści:

* „Jasia i Małgosię” wyczytała Iga Żur ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym, a był to fragment baszkirskiej baśni pt. „Wdzięczny zając”

* Pierwsze miejsce zajęła Karolina Wójcik z Piszkowic, która przeczytała fragment rumuńskiej bajki pt. „Koza z dzwonkiem”

* Drugie miejsce otrzymała Maja Bogdał z Ołdrzychowic Kłodzkich, za przeczytany fragment książki Victorii Saxon pt. „Barbie Dreamtopia”

* Trzecie miejsce przyznano Karolinie Robak z Szalejowa Górnego, za bajkę pt. „Rak nieborak”

W kategorii drugoklasiści:

* „Jasia i Małgosię” oraz pierwsze miejsce otrzymał Adam Pietras ze Szkoły Podstawowej w Szalejowie Górnym, za białoruską bajkę pt. „Grymaśna czapla”

* Drugie miejsce wyczytała Karolina Zawadzka z Szalejowa Górnego bajką tatarską pt. „Trzy córki”

* Trzecie miejsce przyznano Nadii Waszczyk z Ołdrzychowic Kłodzkich za bajkę z dalekich krain pt. „Lew i mysz” według opracowania Zofii Siewak-Sojki

W kategorii trzecioklasiści:

* „Jaś i Małgosia” powędrowali do Franka Trzcińskiego z Szalejowa Górnego za fragment książki Grzegorza Kasdepke pt. „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”

* Pierwsze miejsce zajęła Natalia Wawryka z Szalejowa Górnego za fragment teksu książki Gilberta Delahaye pt. „Martynka – najlepsze przygody”

* Drugie miejsce powędrowało do Krystiana Czuczwary z Ołdrzychowic Kłodzkich, który przeczytał bajkę Wiery Badalskiej pt. „Przepraszam, smoku”

* Trzecie miejsce z tupetem wyczytała Maja Smółka z Ołdrzychowic Kłodzkich, a był to fragment książki Alice Pantermuler „Pamiętnik Zuzy Łobuzy”

Organizatorzy zadbali również o nagrody dla uczestniczących szkół w postaci atrakcyjnych gier planszowych. I tak, uczniowie Szkoły w Szalejowie Górnym będą mogli pograć w gorącego ziemniaka. Natomiast do społeczności uczniowskiej w Ołdrzychowicach Kłodzkich powędrował przewodnik młodego podróżnika „Pokaż to!”.

Zapraszamy za rok!!!

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt