Agnieszka Tyszka i jej bilet do Europy |
Wpisany przez Justyna Bytnar |
wtorek, 14 czerwca 2016 06:30 |
Akcja pod hasłem „Z książką na walizkach” ma już swoją trzynastoletnią tradycję. Główną jej ideą jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, przez propagowanie książki i bibliotek. Wokół idei propagowania czytelnictwa udało się skupić szereg twórców w osobach: pisarzy, ilustratorów, literaturoznawców oraz instytucji: wydawnictwa, biblioteki publiczne, szkoły, przedszkola, domy kultury w miastach i wsiach województwa dolnośląskiego. W tegorocznej edycji pod hasłem „Bilet do Europy” do pociągu na Ziemię Kłodzką wsiadły dwie pisarki Agnieszka Tyszka i Barbara Gawryluk. Na stacji Ołdrzychowice Kłodzkie – biblioteka centralna wysiadła pani Agnieszka, autorka książki „Róże w garażu”. Książka otrzymała w 2005 roku nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego.
Agnieszka Tyszka, z wykształcenia polonistka, z zamiłowania pisarka i ogrodniczka. Dzięki niezwykłemu dzieciństwu posiada nieobliczalną wyobraźnię. Jej narodziny w marcu 1968 roku wywołały uliczne zamieszki w Toruniu. Jako niemowlę oddana do domu starców, pierwsze kroki stawiała wśród mchów i paproci. Zna leśne rusałki i imiona wielu roślin. W wieku trzech lata siedziała w więzieniu, otoczona sympatią przestępców. Zachwyca się dziećmi, ogrodami, morzami, książkami i szumem drzew. Napisała sporo słuchowisk radiowych, bajek, opowiadań i powieści, nieco mniej wierszyków (tekst pochodzi z Gazety „Walizka 2016”).
Do pięknej krainy marzeń literackich pani Agnieszka Tyszka zabrała dzieci z klas czwartej i piątej miejscowej Szkoły Podstawowej. Autorka zachęcała do czytania książek oraz opowiadała, skąd czerpie literackie pomysły i jak zbiera materiały do swoich utworów. „Róże w garażu” i „Deszczowa zagadka inspektora Nielubca” – to dwie powieści, które pisarka szczególnie przybliżyła młodym czytelnikom na spotkaniu i zachęciła ich do lektury, czytając głośno fragmenty oraz wprowadziła dzieci w tajniki „języka lolowego”, którym porozumiewają się bohaterowie książki. Podczas spotkania autorskiego przekonaliśmy się, że ma specyficzne poczucie humoru, o czym świadczy jej życiorys (to nie jest abstrakcja, coś w nim jest). Natomiast jej książki rozśmieszają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Z przyjemnością wymyśla zaskakujące tytuły dla swoich książek, np. „Wyciskacz do łez”, „Kawa dla kota”, czy „Kredens pod Grunwaldem”. Zna język angielski i rosyjski, uczy się włoskiego. Jest mamą trzech córek.
Młodzi uczniowie zachęceni przez pisarkę do twórczego myślenia, napracowali się do tego stopnia, że powstały literackie przepisy na różnego rodzaju dania. Oto jeden z nich.
Przepis na spaghetti Potrzebne składniki: 150 g dżdżownic, 5 żab, 15 liści lipy, 1 litr błota Sposób wykonania: wszystkie składniki mieszać przez 3 minuty. Smacznego!
Ten przepis i wiele innych znajdziecie na stronie internetowej www.agnieszkatyszka.com Na zakończenie spotkania można było zakupić książki w promocyjnych cenach i uzyskać imienną dedykację autorki. Były też wspólne fotki i autografy dla biblioteki i dla młodych czytelników. |
Poprawiony: wtorek, 14 czerwca 2016 09:39 |