Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko – Filia w Jaszkowej Górnej rozpoczęła cykl spotkań pod hasłem „Z Sienkiewiczem nam po drodze”. To inicjatywa nawiązująca do Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Senat RP w grudniu ub. roku, bo pisarz "przez swoją twórczość, publicystykę i działalność narodową uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń".
W Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko – Filii w Jaszkowej Górnej młodzi czytelnicy pod redakcją pani Agaty (bibliotekarza), jednogłośnie zdecydowali się na odkrywanie życia i twórczości powieściopisarza korzystając z Internetu, zasobów bibliotecznych oraz wiedzy, którą wynieśli ze szkoły. Podczas wizyty w wirtualnym świecie dzieci natknęły się na wiele ciekawostek. Oto kilka z nich, o których warto wspomnieć:
W 1905 r. Henryk Sienkiewicz uhonorowany został literacką Nagrodą Nobla za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" i - jak podkreślił jeden z jurorów - "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu". Przyjaciółmi wielkiego pisarza byli m.in.: Stanisław Witkiewicz i Helena Modrzejewska. Powieść „W pustyni i w puszczy" wydana została także w wersji komiksowej. Drukowana była w „Kurierze Warszawskim" w 1910 r. Pierwsze jej wydanie książkowe miało miejsce w 1911 r.
Dziwny zbieg okoliczności sprawił, że w życiu H. Sienkiewicza było pięć kobiet, z którymi łączyły go uczucia miłosne, wszystkie miały na imię Maria: Maria Kellerówna - pierwsza młodzieńcza miłość, Marynia Szetkiewicz - umiłowana nade wszystko żona, przedwcześnie zmarła na gruźlicę, Marynuszka Romanowska - druga żona, Maryja Radziejewska - ostatnia miłość i Maria Babska zwana „Markiem" - trzecia żona, towarzyszka pisarza aż do śmierci.
Z takiej to wyprawy, po życiu i twórczości Sienkiewicza w bibliotece w Jaszkowej Górnej można obejrzeć autorską wystawkę, z której jej autorzy są bardzo dumni.
|