Stanisława Łowińska w podróży z Herbertem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Matusz
piątek, 08 kwietnia 2016 13:33

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_080416_l1.jpgSzóstego kwietnia br. w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich gościła Stanisława Łowińska - poetka, dziennikarka i propagatorka twórczości literackiej młodych. Przyjechała z Poznania. Na spotkanie przybyli uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej oraz szefowa zespołu śpiewaczego „Jaskier” Halina Bałys.

Oczekując na naszego gościa, dyrektor Biblioteki Mariola Huzar zaangażowała uczniów do akcji „Czytam w podróży”, którą od czterech lat popularyzuje Fundacja im. Zbigniewa Herberta. Czytaliśmy poezję Herberta z tomiku wierszy „Struna światła”. Młodym czytelnikom wręczono okazjonalne zakładki do książki o treści „…Dokąd płynie Dionizos przez morze czerwone jak wino/ku jakim wyspom wędruje pod żaglem winorośli/śpi i nic nie wie więc my także nie wiemy/dokąd płynie z prądami bukowa łódź lotna…”.

Po powitaniu nasz gość opowiedział troszkę o swoim życiu i twórczości. W latach 60-tych ubiegłego wieku związana była zawodowo z Ołdrzychowicami Kłodzkimi; pracowała w zakładowym Ośrodku Kultury „Lech”. To tutaj narodziły się pierwsze strofy literackie oraz miłość do przyszłego męża. Takie to były czasy, że poetyckie uniesienia mogły być niesione z wiatrem i burzami, nie tylko śnieżnymi.

Pani Stanisława pisze w tomiku „Imię wiatru” – strofy lednickie: „Wiatr jest wolny, potrafi przedzierać się przez czas i rzeczywistość, przenosić historię, tańczyć z nią pod kapliczką i kochać miejsca, w których niemal ciągle jest obecny…”.

W grupie uczniowskiej poetka nawiązała interaktywny kontakt literacki z Mateuszem i Michałem. Zuzanna, Alicja i Kacper zaprezentowali swoje bajki wierszem, opublikowane w „Polsko-Czeskich zmyślonych bajecznych historiach”, wydanych przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko w roku 2012. Po takiej prezentacji pisarka zachęcała młodych twórców słowa pisanego do wzięcia udziału w Turnieju Poetyckim „O Koronę Wierzbową”, w ramach Lednickiej Wiosny Poetyckiej.

Nasz dom lednicki wita każdego
tu
gdzie początek rodu polskiego.
Od Mieszka uczymy się w tych progach
miłości
            pracy
                    ziemi
                              Boga

Stanisława Łowińska

Od 1997 r. odbywa się corocznie na Lednicy finałowe spotkanie młodych twórców uczestniczących w interdyscyplinarnym przedsięwzięciu pod nazwą Lednicka Wiosna Poetycka. Utalentowani młodzi ludzie sprawdzają się nie tylko w poezji, ale także w plastyce, muzyce, recytacji. Szczególnie turniej poetycki „O Koronę Wierzbową” jest szansą dla najzdolniejszych uczniów próbujących swoich sił w poetyckim zapisie otaczającej nas rzeczywistości – mówi Stanisława Łowińska.

Udało się nam usłyszeć fragmenty jej poetyckich uniesień, bajek oraz satyr. Nie zawiedliśmy się – mówią uczniowie. Za wpisami autorki do tomiku wierszy było tłoczno, jak „W gaju poezji”…

- Jesienią planujemy przeprowadzić warsztaty literackie dla naszych wszystkich twórców słowa pisanego, które osobiście poprowadzi Stanisława Łowińska – podkreśla dyrektor Biblioteki M. Huzar.

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_080416_l3.jpgb_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_080416_l4.jpgb_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_080416_l2.jpg