3 POWIATOWE DYKTANDO SBP W KŁODZKU PDF Drukuj Email
wtorek, 30 czerwca 2015 11:04

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_300615_5.jpg49 osób z województwa dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego i małopolskiego pisało 18 czerwca w Gimnazjum Publicznym im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku, 3 Powiatowe Dyktando Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, o Złote Pióro, pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Kłodzko. Choć najwięcej było młodzieży, to swoje umiejętności postanowili sprawdzić również dorośli. Najmłodszy uczestnik liczył 13 lat, a najstarszy 62.

Tekst młodszym i starszym uczestnikom podyktowała polonistka Gimnazjum pani Barbara Smerek.

Jego autorkami są polonistki, panie Justyna Mania i Alicja Humeńczuk-Skrzypek. Oto jego pełna wersja:

Dylematy pewnego chemika

„Ambroży K., chemik z dwudziestoipółletnim stażem, właśnie szykował się do wygłoszenia exposé. Niestety, wskutek wszechogarniającej go apatii i epidemii lenistwa oraz cynicznych docinków ze strony pseudoprzyjaciół i ekskolegów, praca szła mu jak po grudzie. Nadziei dodawała mu jedynie pewna eurostażystka o wyszukanym, acz obco brzmiącym imieniu, Brunhilda. Była to pół kobieta, pół anioł o niepospolitej urodzie i niebanalnym poczuciu humoru. Tak najkrócej scharakteryzować można by było to bóstwo, które diametralnie zmieniło życie chemika z doktoratem z dziedziny stechiometrii. Obecnie, żeby jej zaimponować sprawnością fizyczną i nietuzinkowym wyglądem, wstaje codziennie o wpół do szóstej i uprawia jogging, robi kilka pompek, przewrotów w tył i w przód, a popołudniami skacze wzwyż i w dal. Ponadto kupuje w butikach ekstranowoczesne ciuchy, na przykład oryginalne T-shirty w monstrualne esy-floresy, dekatyzowane jeansy, najlepiej w marmurkowy rzucik oraz buty marki Dr Martens. Zmienił również sposób odżywiania, wprowadzając do codziennego menu półmiękkie renklody i półtwarde boikeny oraz różnogatunkowe sałatki z frutti di mare, a także lekkostrawne risotto z bakłażanem. Jest też stałym klientem baru „Hoża Kałamarnica”. Ostatnimi czasy jednakże ma rzadką okazję, aby tam spędzać upojne popołudnia i wieczory, gdyż uzyskanie tytułu doktora honoris causa uniwersytetu w Heidelbergu zobowiązuje. Całymi godzinami więc ten wpółobłąkany fanatyk i współodkrywca reakcji pomiędzy tellurem a dwuwodnym siarczanem miedzi, ślęczy nad swoim wystąpieniem. Zwłaszcza, że jego exposé będzie wygłoszone w obecności takich światowych autorytetów, jak: wiceprezes Polskich Zakładów Chemicznych, Hilary N. oraz rektor UJ – otu, prof. dr hab. Jan K. Dodatkowo cały chemiczny świat obejrzy transmisję online. Usatysfakcjonowany wynikami swojej pracy wpadł w półletarg, z którego otrząsnęła go dopiero ekstrawagancka Brunhilda, ubrana w rozchełstaną tunikę made in China”.

W dyktandzie kłopoty sprawiała pisownia razem czy osobno, np. pół kobieta, pół anioł, czy dwudziestoipółletnim stażem. Większość uczestników nazwę marki butów Dr Martens napisała „Doktor Martens”. Półtwarde boikeny pisano jako „bojkeny”. Natomiast tytuł doktora honoris causa pisano z dużych liter.

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_300615_4.jpg

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_300615_6.jpg

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_300615_7.jpg

Mistrzowie otrzymali cenne nagrody ufundowane przez sponsorów i Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko, które w imieniu Wójta pana Stanisława Longawy wręczała jego zastępczyni pani Urszula Panterałka oraz pan Sławomir Drogoś – przewodniczący Oddziału Kłodzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

W kategorii „najlepszy uczestnik z Polski” zwyciężył pan Jan Chwalewski z Pabianic. Otrzymał Puchar Wójta Gminy Kłodzko, markowe pióro i długopis oraz 200,00 PLN ufundowane przez Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe TOMEX, Przemysław Tomera, Przewozy Osób w Krosnowicach.

W kategorii „najlepszy uczestnik z Powiatu Kłodzkiego” numerem jeden był pan Jerzy Kalita z Kłodzka. Otrzymał Puchar Wójta Gminy Kłodzko, markowe pióro i długopis oraz 200,00 PLN ufundowane przez Restaurację BOGUSZYN w Boguszynie.

W kategorii „najlepszy uczestnik z Gminy Kłodzko”, to pani Małgorzata Ostrowska z Ołdrzychowic Kłodzkich. Otrzymała Puchar Wójta Gminy Kłodzko, markowe pióro i długopis oraz 200,00 PLN ufundowane przez Hotel METRO w Boguszynie.

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_300615_8.jpg

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_300615_9.jpg

Organizatorem dyktanda była Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko wraz z Kołem Kłodzkim Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy nieocenionej współpracy (od trzech lat) z Gimnazjum Publicznym im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku. Serdeczne podziękowania dla wszystkich sponsorów, organizatorów i uczestników składają Wójt Gminy Kłodzko pan Stanisław Longawa oraz dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko pani Mariola Huzar.

Poprawiony: wtorek, 30 czerwca 2015 13:32