NORDIC WALKING Z ŻURKIEM PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Ferenc - Macherzyńska
wtorek, 13 maja 2014 12:18

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_130514_4.jpgStarszy bibliotekarz Filii nr 1 w Krosnowicach pani Stanisława Wyspiańska Skawina zabiegała o tę formę aktywności dla swoich czytelników już od 2012 roku. Dzięki zaangażowaniu pana Zdzisława Orczyka, do biblioteki w Krosnowicach przyjechał utytułowany trener pan Bogusław Żurek. Pan Bogusław w swojej kategorii wiekowej wywalczył 8 miejsce na Mistrzostwach Świata Nordic Walking Jakuszyce – Szklarska Poręba, 3 miejsce na Mistrzostwa Polski oraz 1 miejsce na Dolnym Śląsku.

Podczas pierwszego spotkania organizacyjno-technicznego seniorów i gości powitała pani Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko. Mówiła, iż nordic walking to najbardziej naturalna aktywność ruchowa, marsz wzbogacony o parę kijów, dzięki którym odpychamy się od podłoża. Aktywizujemy 30-40% więcej mięśni niż przy zwykłym marszu. Potrzebny sprzęt to wygodne obuwie i para kijów do Nordic Walking, które można kupić w sklepie sportowym lub na allegro.pl, ceny są przystępne.

Kto może chodzić z kijami Nordic Walking? Każdy, kijki ułatwiają poruszanie się i poprawiają poczucie bezpieczeństwa. Używanie kijów odciąża stawy kolanowe i kręgosłup, uaktywnia wszystkie grupy mięśniowe. To aktywność dla osób z różnego przedziału wiekowego i różnej kondycji fizycznej. Najważniejsza jest systematyka w uprawianiu tej rekreacji. Wtedy już w trzy tygodnie tracimy tkankę tłuszczową w naturalny sposób. Opowiadał zainteresowanym seniorom pan Bogusław Żurek.

Popularność nordic walking bierze się stąd, że jest to sport o charakterze towarzyskim. Jeśli bowiem można poprawić swoją kondycję fizyczną w połączeniu z miłym obcowaniem w grupie podobnych entuzjastów i przyjemną towarzyską pogawędką – czego więcej trzeba. Osiągamy równowagę ciała i ducha. Nic dziwnego, że w ostatnim czasie chodzenie z kijami „zawojowało świat" i obecnie uprawiany jest masowo niemal w całej Europie. Szczególnie popularny jest w krajach skandynawskich, w Niemczech, Austrii, Szwajcarii. Ale coraz częściej spotykamy także „nordic walkerów” w Polsce.

Najbliższe dwa terminy wspólnych marszów to 21 i 30 maja 2014 roku. Wychodzimy spod biblioteki o godzinie 18.00. Zapraszamy!

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_130514_a.jpgb_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_130514_1.jpgb_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_130514_3.jpg

Poprawiony: środa, 14 maja 2014 06:22