W miesiącu marcu Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko przy współpracy z Latarnikiem Polski Cyfrowej panią Dorotą Felcenloben rozpoczęła cykl spotkań bibliotecznych dla seniorów 50+.
Spotkania mają zachęcić społeczność lokalną do zrobienia pierwszego kroku w internecie i przekonywać dotąd nieprzekonanych do samodzielnych poszukiwań w sieci.
Pierwsze spotkanie zostało zorganizowane przez panie bibliotekarki Stanisławę Wyspiańską Skawinę i Małgorzatę Pilipakę z Filii nr 1 i nr 2 w Krosnowicach. W bibliotece przy sali Podhalanka zjawiło się o umówionej godzinie 20 pań seniorek, aby wspólnie poświętować, zrobić pierwszy krok w cyfrowy świat, podelektować się twórczością literacką i spotkać się ze znanym aktorem Andrzejem Grabowskim.
Na początek lokalne twórczynie słowa pisanego panie Irena Nachorna i Grażyna Sobczak zaprezentowały swoje wiersze, także te z tomiku „Moja babcia-mój dziadek pisze wiersze”, wydane w ramach
projektu „EUROREGIONALNE SPOTKANIA OBYWATELSKIE” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007 -2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”
Jedna, a nawet dwie panie miały chwilę odwagi i przyznały, że też coś piszą do szuflady. W tym momencie dyrektor Biblioteki Publicznej pani Mariola Huzar obiecała, że teraz już nie zapomni o nich…
Przed wirtualnym spotkaniem z Andrzejem Grabowskim pani Dorota Felcenloben opowiedziała o tym, że kobiety 50+ nie powinny poddawać się dobrowolnie wykluczeniu społecznemu. Komputer i internet odpowie na każde pytanie, zrealizuje transakcje bankowe, pozwoli zrobić zakupy, doradzi i wskaże ten właściwy kierunek działania…
To taki współczesny „zaczarowany stoliczek”, który może zaspokoić nasze marzenia.
Cyfrowe perypetie i sposoby na ich bezpieczne wykluczenie, bez wychodzenia z domu omówił i przedstawił w bardzo dostępnym języku i na dodatek z dużą dawką humoru aktor Andrzej Grabowski. Spotkanie trwało 30 minut i spełniło wirtualne oczekiwania kobiet 50+ pod każdym względem. Panie już wiedzą, że internet to kino i sala koncertowa w jednym. Można rozmawiać zdrowo i darmo. Jest bezpiecznie przede wszystkim. W chorobie rękę na pewno poda. Kupuje się, co chce i kiedy chce. Czego się nie nauczyliśmy, internet nas nauczy. Poznamy nowych ludzi. Pełno tam gier. Podróżujemy po całym świecie – za darmochę. Czegóż więcej chcieć! Była to wspaniała lekcja, z której panie powyciągały wnioski na cyfrową przyszłość.
Kolejna wirtualna tajemnica, przygotowana przez dyrektora Biblioteki, to prezentacja multimedialna o życiu i twórczości polskiej Noblistki Wisławy Szymborskiej zatytułowana „Nic dwa razy się nie zdarza…”. Przypomnijmy, że 10 grudnia 1996 odbierając w Sztokholmie Nagrodę Nobla, poetka mówiła: „Wysoko sobie cenię dwa małe słowa »nie wiem «. małe, ale mocno uskrzydlone”. Wiersze Wisławy Szymborskiej to perfekcja słowa, wysoce wycelowane obrazy, myślowe allegro ma non troppo, jak nazywa się jeden z jej wierszy. Jednak ciemność, której nie ulegają one bezpośrednio, wyczuwa się w nich tak, jak ruch krwi pod skórą.” Każda z pań miała coś ciekawego do powiedzenia o Noblistce. A czas bardzo przyjemnie płynął i nikomu do domu się nie spieszyło…
Wśród atrakcji wieczoru w bibliotece były także: wystawa „Kobieta w malarstwie i poezji polskich poetów”, krótka lekcja biblioteczna nt. książki mówionej wraz z pokazem „jak to działa” z możliwością ich wypożyczenia oraz wirtualny pokaz „Uroda 50+” dla ciała, dla ducha i dla podniebienia.
Na drugie spotkanie z Latarnikiem Polski Cyfrowej zapraszamy w miesiącu kwietniu do biblioteki w Jaszkowej Górnej. Pamiętajcie panowie „Kobieta nigdy nie wie, czego chce, ale nie spocznie, dopóki celu nie osiągnie”.
|