Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
E- Rada TRANSMISJA ONLINE

www.netrada-gminaklodzko.pl

Interpelacje/ Wnioski/ Zapytania Radnych Gminy Kłodzko VIII kadencji

___________________________

 

RAPORT O STANIE GMINY ZA 2018 r.

- udział mieszkańców w debacie

___________________________

Wójt Gminy Kłodzko informuje,

że w związku z zamiarem podjęcia czynności kontrolnych na nieruchomościach związanych lub zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, właściciele nieruchomości, którzy nie dokonali obowiązku złożenia stosownej informacji w sprawie podatku od nieruchomości proszeni są do jej złożenie lub dokonania korekty wcześniej złożonej informacji.
Informacja powinna odzwierciedlać stan faktyczny powierzchni budynków, budowli
i gruntów nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Formularze informacji podatkowych można pobrać z BIP Gminy Kłodzko -> poradnik interesanta -> podatki i opłaty lokalne lub w Urzędzie Gminy Kłodzko,
pok. 306, II piętro.

Czyste powietrze

wymiana kotlow grzewczych

Fotowoltaika - Grant

fotow

Wnioski

 

 


alt


 


Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Oświata
Sołectwa
Szukaj
-
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   poniedziałek, środa, czwartek, piątek

   w godz.: 7.30 - 15.30

   wtorek w godz.: 8.00 - 16.00

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30




JAK ODKRYĆ TAJEMNICE ZAMKU GNIESZ? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Ferenc - Macherzyńska   
piątek, 17 stycznia 2014 12:35

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_1601_b2.jpgBiblioteka Publiczna Gminy Kłodzko przez cztery dni gościła panią Adrianę Jurczyk Duarte z Portugalii, autorkę książki „Tajemnica zamku Gniesz”. Jest to jej debiut pisarski. Działanie realizowane było w ramach trwałości projektu Bajeczne Animacje Kulturalne, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”.

Adriana Jurczyk Duarte jest absolwentką filologii niderlandzkiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Od prawie 10 lat wraz z mężem, córeczką i trzema psami mieszka w uroczym nadmorskim miasteczku Estoril położonym pod Lizboną. Dzieli życie między Portugalię, gdzie mieszka, a Polskę, za którą tęskni... I właśnie z tej tęsknoty narodziła się "Tajemnica zamku Gniesz". Lasy Darskie to Kotlina Kłodzka, do której autorka zawsze chętnie powraca...

Tajemnica zamku Gniesz to opowieść o Lasach Darskich, ich mieszkańcach i tajemnicy zamku, którego od lat nikt nie odwiedza...
Wszyscy bowiem unikają tego miejsca przez pewną legendę...
Pewnego razu skrzat Nabi korzysta ze skrótu prowadzącego tuż przy samym zamku i tam spotyka niezwykłego jelenia... mówiącego ludzkim głosem...
Wydarzenie to, które z początku wydaje mu się snem, bardzo go porusza.
Niespodziewanie w pobliskiej gospodzie w Krali i w sklepie pana Petrusa w Goworze odkrywa dokumenty, które opisują losy hrabiego von Hareina, historię zamku oraz tragicznej miłości tancerki Deirdy i pochodzącego z dalekich portugalskich ziem Diogo... Nabi zaczyna żyć historią zamku...

Podczas spotkań pisarka opowiadała o tym, jak powstawała książka, o życiu i kulturze kraju, w którym obecnie mieszka. Bardzo interesująco odpowiadała na liczne pytania zadawane przez czytelników. Była też ciekawa prezentacja multimedialna nt. książki i Portugalii. Chętnie nabywano książki, które autorka podpisywała wraz z dedykacjami.

W Filii nr 1 w Krosnowicach pisarka w bardzo prosty i ciekawy sposób zapoznała czytelników z tajemnicami zamku Gniesz. Opowiadając o Portugalii wspomniała o tym, że w urokliwej okolicy, w której obecnie zamieszkuje wyszukuje miejsc, które przypominają jej przepiękną kotlinę kłodzką. Fantastyczna atmosfera sprawiła, że uczestnicy zaprosili panią Adrianę na spotkanie w trakcie kolejnego pobytu w Polsce. Wśród gości spotkania obecny był pan Franciszek Piszczek, radny gminy Kłodzko, prezes Towarzystwa Miłośników Krosnowic.

W bibliotece w Żelaźnie młodzi czytelnicy pytali o występujące różnice w tradycjach świątecznych. Święta Bożego Narodzenia w Portugalii obchodzi się podobnie jak w Polsce, z tą tylko różnicą, że tam przychodzi św. Mikołaj i to on rozdaje prezenty pod choinką. Wiele pytań dotyczyło samej książki, w tym m.in. interesowano się prawdziwą legendą zamku Gniesz. Wcześniej biblioteka ogłosiła konkurs plastyczny nt. atrakcji turystycznych Kłodzka i Portugalii. Pisarka została zaproszona do jego rozstrzygnięcia, Była oczarowana pracami. Wybór był trudny. Zwycięskie prace należą do gimnazjalistów Przemka Katy i Martyny Sławińskiej z Żelazna. Gratulujemy!

W Szkole Podstawowej w Jaszkowej Dolnej spotkanie poprowadziła Mariola Huzar - dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko. Mnóstwo pytań uczniów w różnych obszarach pisarstwa, Polski i Portugalii. Tutaj jedną z niespodzianek przygotowanych przez pisarkę było pokazanie ozdobnych płytek ceramicznych z nadrukami, które używane są w kraju … do różnych celów. Chłopcy interesowali się smakami kuchni portugalskiej, a dziewczęta literaturą i sztuką. W szkolnej bibliotece w kronice pozostał pamiątkowy wpis z tej niecodziennej wizyty. Na prośbę córki pisarki, dyrektor szkoły pani Aleksandra Waniowska osobiście oprowadziła ją po całej szkole. Sześciolatka już planuje, że za rok rozpocznie naukę w polskiej szkole.

Gościem specjalnym w bibliotece w Wojciechowicach, prócz autorki był jej mąż Gustavo, rodowity Portugalczyk. Gustavo odczytał w swoim ojczystym języku „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Brzmienie „Lokomotywy” w języku portugalskim było odjazdowe. Czytelnicy także mogli się zmierzyć z jej czytaniem, a na finał rozległy się gromkie brawa. Po przygodzie z lokomotywą pisarka zabrała uczestników do świata muzyki fado w wykonaniu polskiej skrzypaczki Natalii Juśkiewicz. Projekt polskiej artystki robi w ojczyźnie fado prawdziwą furorę. Moc wrażeń wśród uczestników spotkania doprowadziła do tego, że Paulina z Wojciechowic otworzyła się i przyznała, że pisze opowiadania do szuflady. Pani Adriana zobowiązała się udzielić cennych rad dla naszej młodej pisarki.

Organizacją spotkań w poszczególnych bibliotekach zajmowały się panie bibliotekarki: Stanisława Wyspiańska-Skawina, Magdalena Berestecka, Agata Maślanka i Izabela Mucha.

Koniecznie przeczytajcie „Tajemnice zamku Gniesz”. Książka jest dostępna w bibliotekach w Jaszkowej Górnej, Filia nr 1 w Krosnowicach i Żelaźnie, w szkolnej bibliotece w Jaszkowej Dolnej.

b_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_1601_c.jpgb_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_1601_d.jpgb_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_1601_e.jpgb_150_100_16777215_0___images_phocagalery2013_1601_f.jpg

Poprawiony: piątek, 17 stycznia 2014 12:42
 

Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash



Stara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer

01.jpg






s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com