Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
E- Rada TRANSMISJA ONLINE

www.netrada-gminaklodzko.pl

Interpelacje/ Wnioski/ Zapytania Radnych Gminy Kłodzko VIII kadencji

___________________________

 

RAPORT O STANIE GMINY ZA 2018 r.

- udział mieszkańców w debacie

___________________________

Wójt Gminy Kłodzko informuje,

że w związku z zamiarem podjęcia czynności kontrolnych na nieruchomościach związanych lub zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, właściciele nieruchomości, którzy nie dokonali obowiązku złożenia stosownej informacji w sprawie podatku od nieruchomości proszeni są do jej złożenie lub dokonania korekty wcześniej złożonej informacji.
Informacja powinna odzwierciedlać stan faktyczny powierzchni budynków, budowli
i gruntów nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Formularze informacji podatkowych można pobrać z BIP Gminy Kłodzko -> poradnik interesanta -> podatki i opłaty lokalne lub w Urzędzie Gminy Kłodzko,
pok. 306, II piętro.

Czyste powietrze

wymiana kotlow grzewczych

Fotowoltaika - Grant

fotow

Wnioski

 

 

Mapy

                mapy

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   poniedziałek, środa, czwartek, piątek

   w godz.: 7.30 - 15.30

   wtorek w godz.: 8.00 - 16.00

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30




Wszyscy jesteśmy częścią natury i społeczeństwa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Bytnar   
wtorek, 14 lutego 2017 01:56

altJedni szukają pięknych miejsc do życia, inni sprawiają, że miejsca, w których żyją stają się piękne. Ta myśl towarzyszy wszystkim osobom, które w gminie Kłodzko działają na rzecz swojej małej ojczyzny i lokalnej społeczności. To właśnie dla nich został zorganizowany Kongres Inicjatyw Społecznych.

Jego realizacja była możliwa dzięki polsko-czeskiemu projektowi pn. „Wszyscy jesteśmy częścią natury i społeczeństwa”, współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Oficjalnego otwarcia w Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Kłodzku dokonał Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa, który podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił do wysłuchania przygotowanych przez wyjątkowych gości prelekcji. Ogromnym plusem kongresu była obecność tłumaczy, którzy na bieżąco przekazywali naszym czeskim przyjaciołom prezentowane informacje.

Na początek wszystkich rozerwał młody wokalista z ogromnymi osiągnięciami Mateusz Czajka, który jest także członkiem Kłodzkiego Chóru Kameralnego Concerto Glacensis. Artysta zaprezentował trzy utwory: dwa w języku czeskim – Malowany dzbanku (Heleney Vondraćkowej), Lady carneval (Karela Gotta) oraz jeden po polsku Byle było tak (Krzysztofa Krawczyka).

I choć nogi rwały się do tańca, dusza niecierpliwie czekała na występ pierwszego gościa, wybitnego badacza kultury Henryka Dumina, który już od 30 lat zajmuje się promocją i ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. Realizuje on liczne autorskie projekty poświęcone tradycji naszego regionu. Posiada niezwykłą umiejętność wciągnięcia słuchacza w swój świat, dzięki czemu pojęcie nudy staje się obce. Sobotnie wystąpienie dotyczyło „Polsko-Czeskich wzajemnych wpływów kulturalnych, społecznych i kulinarnych na przestrzeni dziejów. Temat trudny, lecz przekazany z pasją przykuwał uwagę. 40 minut, to jednak zbyt mało, by podzielić się całą swoją wiedzą, tym bardziej, że w kolejce do wejścia na scenę czekał już Maciej Zawierucha, który od 2009 roku jest Moderatorem Odnowy Wsi nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Wraz z żoną prowadzi Zielone laboratorium – zagrodę edukacyjną. Przygotował prezentację pt. „Odnowa wsi jako metoda rozwoju obszarów wiejskich – ukazanie przykładów dobrych praktyk”. Wspomniał m.in. o sieciowaniu, czyli wzajemnej promocji. Polega ona na tym, że wioski tematyczne polecają się wzajemnie proponując usługi turystom, dzięki czemu też się reklamują.

Po kolejnej interesującej prezentacji przyszedł czas na akcent muzyczny, czyli występ Idy Szebli – mieszkanki Starego Wielisławia. Nastolatka jest laureatką wielu konkursów wokalnych o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim. Zgromadzonej publiczności zaprezentowała piosenki Ewy Bem.

Wiejska przestrzeń publiczna jako czynnik zwiększający integrację społeczną”, to kolejny ciekawy temat do poruszenia. Dr inż. Anna Podolska na co dzień jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadziła warsztaty z zakresu zagospodarowania terenów wewnątrz wsi i poza obszarem zabudowań. Objaśniła i zilustrowała przykłady dobrze i źle zagospodarowanej przestrzeni. Co zrobić, żeby nie przesadzić, nie przedobrzyć? Jakie działania podjąć, żeby nie zaburzyć ładu i porządku, a jednocześnie przyciągać ludzi? Tej problematyki dotyczyła prezentacja.

O tym jak funkcjonuje i jak jest wspieramy w gminie Kłodzko program Odnowy Wsi opowiedział wójt Stanisław Longawa. Warto przypomnieć, że był on jednym z inicjatorów wprowadzenia programu Odnowy Wsi Dolnośląskiej w naszym województwie jako ówczesny wicemarszałek. Zanim jednak przedstawił działania w gminie, była chwila czasu na emisję krótkiego filmiku. Zawarł on wspomnienia inicjatyw z 2016 roku. Po tym wzruszającym przekazie wójt przedstawił nasze sukcesy w Odnowie Wsi, elementy wsparcia oraz konkursy, które sprawiają, że mieszkańcom zależy na estetyce i przyjaznym wyglądzie miejscowości. Jednym zadaniem… co robi gmina, żeby społeczności chciało się chcieć.

Pierwszą część kongresu zamknęła prezentacja dr inż. arch. kraj. mgr sztuki Ewy Podhajskiej pt. „KATEGORIA AGROPARKU jako idea wykorzystania potencjału Ziemi Kłodzkiej. Przykład zaangażowania założenia pałacowo-parkowego w Ławicy”. Krajobraz, to nie tylko malowniczy pejzaż, zatrzymany kadr, ale także środowisko życia i działalności człowieka. To wszystko i wiele więcej przekazała ostatnia prelegentka.

W Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich czekał na gości ciepły posiłek, a zaraz potem kolejna dawka ciekawych wystąpień. Tym razem prezentowali się nasi mieszkańcy. Jako pierwszy o swoich planach opowiedział Martin Schoenberg właściciel Pałacu w Piszkowicach, a zaraz po nim głos zabrała Katarzyna Kuś – manager Pałacu Kamieniec. Wspólnym mianownikiem wypowiedzi były problemy w pozyskiwaniu środków na renowacje tak wspaniałych zabytków, w wyniku czego w większości niszczeją i zanika ich historia. Mimo wszystko dało się też słyszeć pozytywy, jak wsparcie okolicznych mieszkańców, pomoc w pozyskiwaniu archiwalnych materiałów i przede wszystkim determinacja właścicieli, którzy za wszelką cenę pragną z niesamowitą dbałością o szczegóły odrestaurować pałace.

To jednak dopiero początek, ponieważ kolejnym zagadnieniem zainteresował wszystkich Edward Szymczak – mistrz pszczelarstwa z Gorzuchowa. Jest to jego życiowa pasja, którą zaraża innych. Edukuje młodzież i turystów, co jest niezwykłą zaletą, która w przyszłości może przynieść korzyści.

O wyróżniającej się działalności Ochotniczej Straży Pożarnej z Jaszkowej Dolnej oraz o Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej opowiedział Michał Pawlik – prezes OSP Jaszkowa Dolna. Zawód strażaka jest jednym z najwyżej cenionych przez społeczeństwo. Trzeba być niebywale odważnym człowiekiem, żeby zdecydować się na uprawianie tej profesji. To dzięki nim czujemy się bezpiecznie, dlatego też darzymy ich tak wielkim zaufaniem.

Współpraca polsko-czeska na terenie gminy Kłodzko trwa już od lat. W 2010 roku miejscowości Jaszkowa Dolna oraz Skuhrov nad Bělou podpisały umowy o współpracy. O tym jak to się zaczęło opowiedział sołtys Jaszkowej Dolnej Kazimierz Wcisło.

Radna Gminy Kłodzko i sołtys Szalejowa Górnego Teresa Biel-Lutosławska przedstawiła wpływ zagospodarowania terenu na wizerunek wsi na przykładzie swojej miejscowości, natomiast Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kłodzko i przewodnicząca KGW Żelazno Mariola Kozak czuła się jak ryba w wodzie opowiadając o działalności Kół Gospodyń Wiejskich. Wszystkie święta, dożynki parafialne, gminne, odpusty i inne uroczystości organizowane są z wielkim zaangażowaniem i pomocą naszych gospodyń. Trudno znaleźć w środowisku wiejskim uroczystości bez udziału pełnych pomysłów i energii członkiń KGW. Wystąpienie wspólnym śpiewem podsumowała Zdzisława Gębska – założycielka zespołu Marzenie Gminy Kłodzko.

O działalności, dobroczynności, edukacji kulturalnej i Festiwalu Reimanna opowiedział Franciszek Piszczek Prezes Towarzystwa Miłośników Krosnowic, który niewątpliwie jest od lat dobrym praktykantem pracy społecznej.

Ostatnią prezentację przygotowała Magdalena Kruk-Ledzion Prezes Stowarzyszenia „Nasze Żelazno”. Opowiedziała o tym jak mieszkańcy wzięli szkołę w swoje ręce…, a konkretnie o działalności Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum w Żelaźnie, prowadzonych przez Stowarzyszenie „Nasze Żelazno”.

Wszystkie wystąpienia podsumował wójt, który zaprosił przybyłych gości do złożenia podpisu w formie odcisku palca na plakacie upamiętniającym kongres.

Wreszcie nadeszła chwila na wspólne polsko-czeskie śpiewanie integracyjne na ludowo, które poprowadziła Oliwia Łuszczyńska. Chwilę później wszyscy świetnie się bawili przy muzyce zespołu Podzamek Boys.

Dziękujemy za przybycie: Radnemu Sejmiku Dolnośląskiego Zbigniewowi Szczygłowi, Dyrektorowi Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWD Pawłowi Czyszczoniowi, Wójtowi Gminy Stoszowice Pawłowi Gancarzowi, a także delegacji z Mikroregionu Bielou – partnerom projektu: Wicestaroście Skuhrow nad Bielou i Prezesowi Mikroregionu Biela Vladimírowi Bukovskiemu, Wiceprezesowi Mikroregionu Biela Ladislavovi Kubíčzce, Przewodniczącemu Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego Współpracy Czesko-Polskiej i Wieloletniemu Partnerowi Projektów polsko-czeskich Vladimirowi Hulmanowi oraz wszystkim, którzy gościli na kongresie.

Na zakończenie nasuwa się refleksja… W naszej gminie mieszkają ludzie, którzy zdecydowanie „sprawiają, że miejsca, w których żyją stają się piękne.

alt

 

 

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

Poprawiony: piątek, 17 listopada 2017 12:18
 

Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash



 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki

01.jpg






s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com