„ FERIE W MYŚLIBORZU ” PDF Drukuj Email
czwartek, 07 lutego 2013 08:38

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_4luty13_ferie1.jpg

W dniach 28-30 stycznia 2013 roku dzieci ze szkół podstawowych z Gminy Kłodzko ( Szalejów Górny, Ołdrzychowice, Wojbórz i Jaszkowa Dolna ) wyjechały do Myśliborza do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa. Celem wyjazdu był nie tylko zimowy wypoczynek, ale przede wszystkim rozwinięcie świadomości ekologicznej; uczestnicy nabyli teorii i praktyki a także zostali uwrażliwieni na piękno otaczającego świata.

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_4luty13_ferie2.jpg
Dzieci wraz z wychowawcami codziennie uczestniczyły w ciekawych i bardzo pouczających zajęciach prowadzonych przez wysoko wyspecjalizowaną kadrę. Tematyka zajęć była bardzo różnorodna. Uczniowie poznali nowe, ciekawe wiadomości o wodzie, glebie, zwierzętach i naszej planecie. Dzieci miały także możliwość zapoznania się z historią i techniką powstawania papieru a także mogły samodzielnie wykonać kartkę, a następnie namalować na niej piękny obrazek. Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi, dzięki którym uczestnikom łatwiej było zrozumieć poznawane zjawiska przyrodnicze. Uczniowie mogli oglądać pod mikroskopem ciekawe okazy zwierząt, samodzielnie wykonać mąkę ( co okazało się wcale nie takie proste ) a także mieszać różne substancje chemiczne za pomocą odpowiednich narzędzi. Przy okazji poznali wiele nowych pojęć np. kwaśne deszcze, pipetka, moździerz czy dziura ozonowa. Ku zaskoczeniu nie tylko uczniów, ale i opiekunów, kilka zajęć kończono małym sprawdzianem dotyczącym wiadomości, jakie uczeń miał zapamiętać.
Podkreślić należy, że pobyt w Centrum to pożyteczne połączone z przyjemnym -  oprócz zajęć edukacyjnych, był również czas na odpoczynek. Po obiedzie odbywały się wraz z opiekunami spacery do pobliskiego wąwozu, gdzie organizowano zabawy na śniegu - bitwa na śnieżki, lepienie jak największej kuli czy zawodów w najszybszym zjeździe z górki na jabłuszku. W czasie zabaw uczestnicy z gminnych szkół „poważnie” ze sobą rywalizowali.  Popołudniami w ośrodku odbywały się międzyszkolne mecze stołowych piłkarzyków, konkursy „ Mam Talent ”i popularne „Kalambury” - największą frajdą dla uczniów było zadawanie zagadek opiekunom, którzy nie zawsze znali właściwą odpowiedź. Zwycięzcy otrzymywali symboliczne nagrody w postaci słodkich upominków i naklejek.
Niestety czas szybko płynie i w końcu przyszło wracać do domu. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Wszyscy składali deklaracje przyjazdu w przyszłym roku. W pamięci pozostaną wspaniałe zabawy, magia wspólnie spędzonych chwil oraz  nowo zdobyte doświadczenia naukowe.

Tekst i zdjęcia mgr Jadwiga Kapłan – Majtka , mgr Krzysztof Pindral, mgr Joanna Wolańska

Poprawiony: czwartek, 07 lutego 2013 08:59