Dzieci i seniorzy w bibliotece PDF Drukuj Email
poniedziałek, 15 października 2012 09:08

Pobierz film

INTEGRACJA WIELOPOKOLENIOWA W BIBLIOTECE

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_edukacja_1.jpgZ okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich 1 października miało miejsce niecodzienne wydarzenie, na które licznie przybyli seniorzy i dzieci. Ponad 70 osób, w tym Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa, radni Halina Witos i Artur Prottung, Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich Tadeusz Szewczyk, dyrektorzy szkół podstawowych Barbara Piorun Czech z Żelazna i Krzysztof Pindral z Ołdrzychowic Kłodzkich, przewodniczący Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego i Współpracy Czesko-Polskiej Vladimir Hulman wraz z delegacją z obec Dobre. Nie zabrakło przyjaciela BPGK Dagmary Łastowskiej. Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do kontaktów ze starszymi ludźmi.

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_edukacja_2.jpgŚwiętowanie rozpoczął oficjalny spot promujący Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012, którego zamiarem jest przekonanie osób w wieku poprodukcyjnym do tego, że nigdy nie jest za późno żeby: dzielić się doświadczeniami, bawić się, poszerzać horyzonty, rozpocząć nową karierę, czy też decydować o swoim życiu.

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_edukacja_3.jpgSkutecznie przekonywała do takiej aktywności biblioteczna dziecięca grupa kabaretowa, która dosadnie pokazała, jak żyje się na emeryturze w Polsce, jak być młodym duchem i ciałem i wreszcie jakie recepty wypisuje nasza służba zdrowia „na zdrowie”. Wszystkie te czary mary zostały obtańcowane przez młodych aktorów, którym asystowali Wójt Stanisław Longawa, dyrektor BPGK Mariola Huzar oraz babcia …

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_edukacja_4.jpgUroczystość uświetniła również promocja książki – zbioru wierszowanych bajek – napisanych i zilustrowanych przez młodych czytelników z Gminy Kłodzko i biblioteki w czeskim Vamberku. Autorzy osobiście odczytywali swoje bajki, które zostały opatrzone osobistymi gratulacjami wpisanymi do książki przez Wójta Gminy Kłodzko. Dzieci również zaopatrzyły jeden egzemplarz w swoje podpisy, który z pewnością za 100 lat stanie się białym krukiem w tutejszej bibliotece.

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_edukacja_5.jpgGwiazdą muzyczna wieczoru była Karolina Majorczyk z Droszkowa, która przepięknie śpiewała i grała na gitarze. Dotarła do każdego zakamarka duszy pań i panów. Nie jeden senior uświadomił sobie, że nadal ma jeszcze wiele przed sobą… Babcie i dziadkowie otrzymali od swoich wnuków okolicznościowe laurki i nikt nie wyszedł z biblioteki bez książki „Polsko-Czeskie zmyślone bajeczne historie”. Niejednemu w oku zakręciła się łezka, bo dobrych wrażeń było w sam raz.

b_150_100_16777215_0___images_phocagallery_edukacja_6.jpgNa tym właśnie polega aktywne starzenie się, na korzystaniu z licznych możliwości wynikających z dłuższego życia, czy to w miejscu pracy, w bibliotece, w domu, czy w społeczności lokalnej – mówiła przewodnicząca koła gospodyń wiejskich z Krosnowic Halina Puk. Nasze koło chętnie zaangażuje swoje siły i doświadczenia do realizacji planów, które rozpoczęła na rzecz seniorów Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko.

Poprawiony: poniedziałek, 15 października 2012 09:27