UWAGA MIESZKAŃCY! Drukuj
Wpisany przez Justyna Bytnar   
piątek, 13 stycznia 2017 10:58

altW związku ze stwierdzeniem wystąpienia ptasiej grypy w gospodarstwie na terenie powiatu kłodzkiego, w gminie Kudowa Zdrój, zwracamy szczególną uwagę na zachowanie ostrożności i czujność.

Wirus ten nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszego gospodarstwa!

Poniżej zamieszczamy informację i apel do hodowców drobiu, w tym zasady bioasekuracji. Hodowcy, którzy nie będą ich przestrzegać, nie otrzymają odszkodowania za poniesione straty w wyniku wystąpienia ptasiej grypy.

 

Ptasia grypa – jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby

 

SODA KAUSTYCZNA Preparat dezynfekcyjny (Natrium hydroxydatum 100,0) posiada właściwości odkażające, niszczy drobnoustroje. Roztwory sody kaustycznej działają bójczo w stosunku do bakterii i wirusów.

Preparat stosuje się do dezynfekcji pomieszczeń i ludzi oraz sprzętu inwentarskiego i środków transportu w przypadku wystąpienia lub zagrożenia chorobą.

 

UWAGA! UWAGA!

Przy kontakcie preparatu lub jego roztworów ze skórą może dochodzić do oparzeń. PROSIMY ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ! Nie stosować preparatu łącznie z kwasami.

 

Należy stosować następujące roztwory:

- 1% do odkażania rąk ludzi,

- 2% do odkażania przy pryszczycy – przedmiotów, pomieszczeń, dużych powierzchni, środków transportowych, itp.

- 3% do odkażania przy chorobie pęcherzykowej świń – pomieszczeń, dużych powierzchni, środków transportowych, itp.

 

Przygotowanie roztworu podstawowego 40%:

1 kg lub 100g sody kaustycznej rozpuścić całkowicie w 1,5 litra lub 150 ml wody. Roztwór ten należy przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach z powodu pochłaniania CO2 z powietrza i powstawania NaCO3.

 

Przygotowanie wodnego roztworu roboczego 1%, 2%, 3%:

- dla uzyskania 1% roztworu, 180 ml roztworu podstawowego uzupełnić wodą do 10 litrów

- dla uzyskania 2% roztworu, 360 ml roztworu podstawowego uzupełnić wodą do 10 litrów

- dla uzyskania 3% roztworu, 540 ml roztworu podstawowego uzupełnić wodą do 10 litrów

 

Powierzchnie zabrudzone przed dezynfekcją należy oczyścić mechanicznie, a usunięty brud nasączyć środkiem dezynfekcyjnym. Wskazane jest przeprowadzenie dezynfekcji z użyciem gorącego roztworu (60 stopni-70 stopni). Z uwagi na to, że roztwory sody kaustycznej mają silne działanie żrące, może dojść do zniszczenia niektórych materiałów poddanych dezynfekcji. Roztwory robocze zużyć w ciągu 24 godzin.

Przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscach bezwzględnie suchych. Chronić przed światłem.

Trwałość: 5 lat

 

Ostrzeżenia:

Wodorotlenek sodowy jest substancją silnie żrącą, dlatego zarówno przygotowanie roztworów jak i dezynfekcja z ich użyciem muszą odbywać się w kombinezonie wodoodpornym, gumowych butach i rękawiczkach oraz okularach lub masce na twarz z filtrem.

Roztworem można nasączyć wycieraczkę (z włosia), następnie wytrzeć obuwie przed wejściem i wyjściem z pomieszczeń, w których utrzymywany jest drób! PROSIMY ZACHOWAĆ PRZY TYM SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ!

alt

alt

alt

 

 

 

 

 


 

 

 

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków

Poprawiony: czwartek, 19 stycznia 2017 09:46